מחשש לעגינות

דיינים דרשו מאשה להימנע מתלונה כתנאי למתן גט

בית הדין הרבני בירושלים נתן תוקף של פסק דין להסכם גירושים, המתנה את מתן הגט בהימנעות של האשה מהגשת תלונה למשטרה, אף על פי שבעלה נקט נגדה אלימות קשה ואף אנס אותה, לכאורה

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

מנכ"לית ארגון "מבוי סתום", עורכת הדין בתיה כהנא-דרור, פנתה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד שלושה דיינים בבית הדין הרבני בירושלים.

הדיינים, בראשותו של הרב יוסף גולדברג, נתנו תוקף של פסק דין להסכם גירושים, המתנה את מתן בגט בהימנעות של האשה מהגשת תלונה במשטרה על מקרים שבהם בעלה פעל נגדה באלימות קשה, כולל אונס, לכאורה. כהנא-דרור החלה לייצג את האשה לפני כמה ימים.

בהסכם הגירושים, שנוסח על ידי עורכי הדין של בני הזוג, נכתב: "לבקשת הבעל, האשה לא תגיש כל תלונה במשטרה על אירועי העבר" (כלומר, האלימות והאונס). נקבע גם שהאשה תעביר את הסמכות בענייני משמורת, הסדרי ראייה ומזונות ילדים מבית המשפט לענייני משפחה לבית הדין הרבני.

ואלה מדווח שהסכם הגירושים קבע שהאשה תוותר על כתובתה ותתחייב שכל התביעות הכספיות בין בני הזוג יידונו בבית הדין הרבני. האשה טוענת כי חתמה על הסכם הגירושים בעקבות לחץ שהפעיל עליה בית הדין ובגלל חששה להישאר עגונה, אף

הסכם הגירושים קבע שהאשה תוותר על כתובתה ותתחייב שכל התביעות הכספיות בין בני הזוג יידונו בבית הדין הרבני

שבעלה לא נמנע מהפעלת אלימות גם נגד ילדיהם המשותפים.

לטענת כהנא-דרור, התנהלותם של הדיינים – יוסף גולדברג, דוד ברדוגו ומרדכי רלב"ג – "מעלה חשד לכאורה לקיום עבירות של שיבוש הליכי חקירה ומשפט, עבירות סחיטה וסחיטה באיומים". ארגון "מבוי סתום" מסייע לנשים עגונות ומסורבות גט.

בא כוחו של הבעל מסר בתגובה: "בבית המשפט ובבית הדין הבעל הכחיש בצורה גורפת את הטענות על אלימות ואונס. יתרה מכך, מעולם לא נמצאה קביעה שיפוטית או אחרת שכך נהג הבעל".

מבתי הדין הרבניים נמסר בתגובה: "מדובר בהסכם גירושים שערכו בני הזוג לפני זמן רב, 18 חודשים, כשהאשה היתה מיוצגת על ידי אחד מטובי עורכי הדין בענייני משפחה. התקיים משא ומתן בין עורכי הדין ובני הזוג, ושני הצדדים סיכמו ביניהם את תוכנו של ההסכם והכתיבו אותו לבית הדין. הליך אישור ההסכם נעשה לפני אב בית הדין הרב יוסף גולדברג בהסכמת הצדדים כדן יחיד".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?