עוד סדק במונופול

הרבנות ביטלה קנס על מסעדה שהציגה כשרות חלופית

מסעדת פסטה בסטה בירושלים נקנסה ב-2,000 שקל אחרי שהציגה תעודת כשרות שהוציא ארגון "השגחה פרטית". היום המירה הרבנות את הקנס באזהרה

כשרות. צילום: zeevveez, flickrתעודת כשרות (צילום אילוסטרציה). צילום: zeevveez, flickr

הרבנות הראשית אישרה היום כי ביטלה קנס בסך 2,000 שקל שהוטל בסוף ספטמבר על מסעדת פסטה בסטה בשוק מחנה יהודה בירושלים. הקנס הומר באזהרה.

לפני כחודש וחצי פסק בג''ץ כי מותר לעסק להציג את הפעולות שהוא נוקט לשמירת כשרות בלי להשתמש במלה ''כשר". השימוש במלה כשר להטיותיה מותר רק לרבנות הראשית. החלטת בג"ץ מאפשרת לעסקים להציג את עצמם ככשרים, גם אם השגחת הכשרות בעסק אינה של הרבנות. לרבנות יש מונופול בתחום הכשרות. מכוח החוק היא מנפיקה את כל אישורי הכשרות לבתי העסק בישראל.

בעקבות הפסיקה החל ארגון "השגחה פרטית" להנפיק תעודות חדשות לבתי עסק, שאינם מעוניינים בתעודת כשרות של הרבנות הראשית. למרות הפסיקה, שעות מעטות לאחר שפסטה בסטה הציגה תעודת כשרות חלופית הודיעה הרבנות הראשית שקנסה את המסעדה בגלל הצגת תעודה מטעם "השגחה פרטית", בניגוד לחוק. הקנס, מדווח "TheMarker", בוטל היום.

למרות ביטול הקנס, ב"השגחה פרטית" אמרו שהרבנות ממשיכה במסע ההפחדה נגד בתי עסק המציגים תעודה חלופית

למרות ביטול הקנס, ב"השגחה פרטית" אמרו שהרבנות ממשיכה במסע ההפחדה נגד בתי עסק המציגים תעודה חלופית. לדברי הארגון, פסטה בסטה ביקשה להישפט כדי שבית המשפט יקבע את הנורמה להצגת חלופת כשרות. המהלך של הרבנות, טענו ב"השגחה פרטית", הוא ניסיון התחמקות מהכרעה משפטית.

מהרבנות נמסר בתגובה: "האכיפה נמשכת בכל חלקי הארץ נגד מי שמבצע הונאה בכשרות בכל דרך, החל מהברחת בשר וזיוף מוצרים ותעודות כשרות וכל הונאה אחרת בכשרות שלא על פי חוק".

אתמול הציג גם מכון "על משמר הכנסת", ארגון הקשור לתנועה המסורתית בישראל, תעודת כשרות חלופית. המכון עוקב אחר עמדות, התבטאויות, הצעות חוק והצבעות של נבחרי ציבור בתחום הדת והמדינה. המכון גיבש המלצות מעשיות, ובין השאר הוא מציע להעביר את האחריות מהשגחת כשרות של הרבנות או של ארגון פרטי לבעל העסק, בלי לשלם למשגיח כשרות.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?