אקטיביזם חברתי יהודי

תוכנית לקידום תודעה יהודית אושרה ללא מכרז

התוכנית, שעלותה 2.4 מיליון שקל, מופעלת בשיתוף פעולה בין הסוכנות היהודית למשרד לשירותי דת והיא מיועדת לחיילים משוחררים העובדים בבתי מלון

שר הדתות, דוד אזולאי מש''ס. צילום: אבי אוחיון, לע''משר הדתות, דוד אזולאי מש''ס. צילום: אבי אוחיון, לע''מ

המשרד לשירותי דת קיבל ביום ראשון אישור להתקשר עם הסוכנות היהודית ללא מכרז, כדי לארגן פעילות להעמקת הזהות היהודית בקומונות של חיילים משוחררים העובדים בבתי מלון. עלות הפרויקט היא 2.4 מיליון שקל. המימון מיועד לפעילות שתתקיים בחצי השנה הקרובה, והוא יתחלק בחלקים שווים בין המשרד לשירותי דת לבין הסוכנות.

את ההתקשרות אישרה ועדת הפטור ממכרז של החשב הכללי באוצר. הבקשה אושרה בעקבות שתי התקשרויות קודמות עם הסוכנות היהודית בשנתיים האחרונות, בעלות דומה. הראשונה בהן עוררה ביקורת חריפה מצד מבקר המדינה. בסך הכל ישקיעו המדינה והסוכנות 7.2 מיליון שקל בהעמקת הזהות היהודית בקרב חיילים משוחררים – הסכום יתחלק שווה בשווה בין שני הגופים.

ואלה מציין כי מטרת הפרויקט היא לספק "ליווי מקצועי הכולל עיסוק מעמיק" בנושא הזהות יהודית לחיילים משוחררים. במסגרת הפרויקט נערכים מפגשי לימוד שבועיים שבהם מתקיימות הרצאות וסדנאות הנשענות על המקורות היהודיים.

בנימוקיה לאישור הבקשה הסבירה ועדת הפטור שהפעילות שמובילה הסוכנות היהודית מדגישה "ערכים של מחויבות

מבקר המדינה, יוסף שפירא, קבע כי העמקת הזהות היהודית בקרב חיילים חורגת מהתחומים המקנים לסוכנות פטור ממכרז

חברתית ותרומה לקהילה בשילוב תוכני העשרה, הקניית כישורי חיים והכוונה מקצועית לתעסוקה ולהשכלה גבוהה".

בדו"ח שפורסם במאי האחרון קבע המבקר יוסף שפירא כי העמקת הזהות היהודית בקרב חיילים חורגת מהתחומים המקנים לסוכנות פטור ממכרז לפי אמנת הסוכנות. "כלכליסט" מציין שהמבקר דרש מהמשרד לשירותי דת לחדול מאישורים כאלה. לדבריו, פנייה במכרז לגופים אחרים העוסקים בזהות יהודית היתה יכולה להפחית עלויות ולהבטיח את עקרון השוויון.

הרב אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, מסר: "מצער לראות כי הכנסת הקדימה ונטרלה את ביקורתם של מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה על עקיפת החיוב של הממשלה במכרזים, על ידי תיקון חוק האמנה עם הסוכנות היהודית שפוטר התקשרויות אתה לא רק ביחס לפעילות המתבצעת בתפוצות אלא גם לפעולות 'העמקת המורשת בישראל'. אין היגיון ואין צדק בפטור ממכרז בנסיבות כאלה, ונותר רק לקוות שהעובדה כי מדובר בסוכנות היהודית אשר הנהגתה פלורליסטית וכוללת את כל זרמי היהדות תביא לכך שהתוכניות שהיא תיישם ייתנו ביטוי לזהות היהודית על כל זרמיה".

מהסוכנות היהודית נמסר בתגובה כי במכינות הפוסט־צבאיות "אין דת אלא תרבות יהודית", וכי החניכים "לומדים על אפשרויות בתחום העבודה, אקטיביזם חברתי וחיזוק הזהות היהודית" ועובדים גם בחקלאות ובעבודות נוספות.

מהמשרד לשירותי דת לא נמסרה תגובה.

לידיעה ב"כלכליסט"

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?