היעד הוחמץ

מדיניות שילוב החרדים בתעסוקה נכשלה, מודים באוצר

מסקירה של הכלכלן הראשי במשרד האוצר עולה כי העלייה בתעסוקה של גברים חרדים נבלמה מאז נכנסה לתפקידה הממשלה הנוכחית ב-2015

הפגנה של קיצונים חרדים נגד מרכז מפתח בבית שמש להכוונת חרדים לתעסוקה 24022016 צילום יעקב לדרמן פלאש 90קיצונים חרדים מפגינים נגד מרכז להכוונת חרדים לתעסוקה בבית שמש (צילום אילוסטרציה). צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

אחוז התעסוקה של גברים חרדים באמצע 2017 קטן ב-12% מהיעד שקבעה הממשלה ל-2020: 63%. רק חצי מהגברים החרדים בגיל 25 עד 64 עובדים, בעוד שאחוז המועסקים בקרב הגברים הלא חרדים הוא 87.6%.

מנתונים אלה, שנכללים בסקירה השבועית של הכלכלן הראשי במשרד האוצר, עולה גם שמגמת העלייה בתעסוקה של גברים חרדים, שמורגשת מאז תחילת שנות האלפיים, נבלמה בשנה וחצי האחרונות. "בקצב הנוכחי יעד התעסוקה לגברים חרדים יושג רק בשנת 2030", כתבו מחברי הסקירה של משרד האוצר. כלומר, בסקירה יש הודאה בכישלונה של המדיניות לשילוב חרדים במעגל התעסוקה.

"גלובס" מציין שבלימת העלייה בשיעור התעסוקה של גברים חרדים החלה באמצע 2015 – תחילת הקדנציה של הממשלה

בקצב הנוכחי יעד התעסוקה לגברים חרדים יושג רק בשנת 2030

הנוכחית בראשות בנימין נתניהו, שבה שותפות המפלגות החרדיות.

לפי הסקירה שפרסם האוצר, מגמת העלייה באחוז התעסוקה של גברים חרדים התחזקה מאוד בין הרבעון האחרון של 2014 לסוף 2015. עיקר העלייה בשיעור התעסוקה של גברים חרדים בשנים האחרונות היה בקרב קבוצות הגיל שבין 25 ל-44.

בקרב נשים חרדיות שיעורי התעסוקה עולים על היעד שנקבע ל-2020. מגמת העלייה קיימת אף על פי ששיעורי הפריון של נשים חרדיות הם מהגבוהים בעולם –6.9 ילדים לאשה.

בסקירת האוצר נכתב כי למרות הבלימה העלייה בשיעורי התעסוקה של גברים חרדים, השתלבות איכותית יותר של חרדים בשוק העבודה יכולה לסייע במידה ניכרת לחברה החרדית ולמשק כולו.

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?