אם אין מוצא אחר

הרב חיים אמסלם תומך בנישואין אזרחיים

בראיון לאחר הדחתו מש"ס הביע אמסלם תמיכה בנישואין אזרחיים ובקבורה אזרחית, אם זהו רצונו של המת

ח''כ חיים אמסלם מש''ס במסיבת עיתונאים בכנסת 17.11.10. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90הרב חיים אמסלם במסיבת עיתונאים בכנסת. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

"אם אין מוצא אחר ואלטרנטיבה אחרת, ודאי שצריך נישואין אזרחיים", אמר הרב חיים אמסלם בראיון בערוץ 2 זמן קצר לאחר שפרש מש"ס והקים את תנועת עם שלם. "מה אתה, רוצה להשאיר אנשים תלושים, לא פה ולא שם? אני רוצה שכל מי שרוצה להתחתן במדינה הזו יעשה זאת בדרך ההלכתית המועדפת בשבילי, אבל אני לא רוצה תמיד להגיד 'לא' ולא למצוא פתרון".

אמסלם גם ביטא תמיכה בקבורה אזרחית. "מישהו שלח לי בקשה ושאל: 'כבוד הרב, מה דעתך על קבורה אזרחית?' השבתי לו: מצוות הקבורה היא כבוד המת, אבל כבודו של אדם רצונו ואם המת מצווה אותך לפני המוות שהוא רוצה דבר מסוים, יש הלכה יותר חזקה שמצווה לקיים את דברי המת'".

אם אין מוצא אחר ואלטרנטיבה אחרת, ודאי שצריך נישואין אזרחיים

בינואר 2011 הודח הרב אמסלם מש"ס והקים את עם שלם, שהתמודדה בבחירות ולא עברה את אחוז החסימה.

בראיון, לפי "כיכר השבת", ביטא אמסלם עמדות מתונות בנוגע ליחסי דת ומדינה ואמר כי הוא מעוניין "לשמור על האורתודוקסיה כמו שאני רוצה, ועם זאת לתת למי שרוצה לחיות במדינה הזאת איך שהוא רוצה ולאפשר לו את כל הכלים בלי שתכפה דעתך עליו ובלי שהוא יכפה דעתו עליך".

הוא יצא, לדוגמה, נגד רבנים שאסרו על תרומת איברים. "כשציווה שחקן הכדורגל אבי כהן (שנהרג בתאונת דרכים) לתרום את איבריו להצלת נפש, שזו מצווה כשלעצמה, יש רבנים שאני לא יודע מי הסמיך אותם שאמרו שאין לתרום את האיברים – הם עברו על מצווה חשובה לשמוע את דברי המת", אמר אמסלם.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?