מי משתמט באמת

שיעור הגיוס בתיכוני תל אביב – 94%

דווקא בבתי הספר בצפון תל אביב, שנחשבים בעלי מוטיבציה נמוכה, 10% מהבוגרים מגיעים לפקידי קצונה, כותב נחמיה שטרסלר ב"הארץ"

השער של גמנסיה הרצליה בתל אביב. צילום: Avi1111, wikipediaשער גימנסיה הרצליה בתל אביב. צילום: Avi1111, wikipedia

94% מבוגרי בתי הספר התיכון בתל אביב – בחינוך הממלכתי ובחינוך הממלכתי-הדתי – מתגייסים לצה"ל. בבדיקה של הנתונים על אחוזי הגיוס של בוגרי המערכת הממלכתית בלבד (ללא תלמידי החינוך הממלכתי-הדתי), מתברר ש-95% מהם מתגייסים לצבא.

בבתי הספר הממלכתיים, כותב נחמיה שטרסלר ב"הארץ", 38% מהבנים בוגרי המחזור מתגייסים לשירות קרבי. אחוז הגיוס לשירות קרבי בקרב בוגרי התיכונים בתל אביב גבוה מהממוצע הארצי. לשירות איכותי, בתפקידים של תומכי לחימה, מגיעים 33% מהמחזור.

הנתונים מבוססים על בדיקה שערך לאחרונה מינהל החינוך בעיריית תל אביב. המינהל בחן את אחוז המתגייסים ואת איכות השירות של בוגרי י"ב, ילידי 1992. הבדיקה התייחסה ל-13 תיכונים ממלכתיים בתל אביב: עירוני א', עירוני ד', עירוני ה', עירוני ו' (ביאליק רוגוזין), עירוני ז', עירוני ט', אליאנס, עירוני י"ד, תיכון חדש, גימנסיה הרצליה, עמל ליידי דייוויס, אורט סינגלובסקי ושבח מופת.

94% מהבנות שסיימו את הלימודים בבתי הספר הממלכתיים מתגייסות לצה"ל

נבדקו גם שלושה בתי ספר ממלכתיים-דתיים: עירוני ח', ישיבת בר אילן ובית ספר אמית. 7% מבוגרי בתי הספר בתל אביב מתנדבים לקורס קצינים – גבוה מהממוצע הארצי. מקרב בוגרי התיכונים בצפון תל אביב, שבשיח הציבורי המקובל נחשבים משתמטים או בעלי מוטיבציה נמוכה (עירוני ד', אליאנס, עירוני י"ד וליידי דייוויס), יותר מ-10% מהמחזור מגיעים לקצונה.

גם בקרב בוגרות התיכונים הממלכתיים יש אחוזי גיוס גבוהים. 94% מהבנות שסיימו את הלימודים בבתי ספר אלה מתגייסות לצה"ל. בבתי הספר הממלכתיים-הדתיים רק 29% מהבוגרות מתגייסות, לאחר שהן מצהירות על "דתיות".

בעוד אחוז ההשתמטות של בוגרי מערכת החינוך הממלכתית והממלכתית-הדתית זניח, מציין שטרסלר, בקרב החרדים ההשתמטות מגיעה ל-90%.

למאמר ב"הארץ"איך תוכל לפעול?