שיעור יסוד בכלכלה

משרד החינוך לחרדים: בחינות מיצ"ב או קיצוץ בתקציב

בתשובה לעתירה לבג"ץ אומר המשרד, כי יפחית את תקציבי "מעיין החינוך התורני" ו"רשת החינוך העצמאי", המחרימות את מבחני המיצ"ב

תלמידה מכינה שיעורי בית בתנ''ך. צילום: david55king, flickrתלמידה מכינה שיעורי בית (צילום אילוסטרציה). צילום: david55king, flickr

משרד החינוך שוקל לקצץ את תקציביהם של בתי ספר חרדיים, שתלמידיהם לא ייגשו לבחינות המיצ"ב. כך עולה מתגובה לעתירה שהוגשה לבג"ץ בעניין זה. היום כמעט ואין מבחני מיצ"ב בבתי הספר החרדיים.

"מעיין החינוך התורני", רשת החינוך של ש"ס, ו"רשת החינוך העצמאי" של יהדות התורה, מקבלות על פי חוק מימון ממשלתי המסתכם ב-75% מתקציבן. לפי ההחלטה החדשה, משרד החינוך יקצץ את תקציבן באופן יחסי למספר התלמידים שלא ייגשו לבחינה.

מבחני המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית) הם מבחנים בתחומי השפה, המתמטיקה והמדעים. בכל שנה נבחנים בהם תלמידי כיתות ב', ה' וח'. שתי רשתות החינוך החרדיות הודיעו לפני כעשר שנים שהן מחרימות את בחינות המיצ"ב, מפני שהן מעדיפות ללמד לימודי קודש.

עמדתו של משרד החינוך נכללת בתשובה לעתירה לבג"ץ שהגיש המרכז לפלורליזם יהודי. המשרד הודיע כי אם לא תושג

בשנתיים האחרונות קיצץ סער מיליוני שקלים מבתי ספר חרדיים שלא קיימו את תוכנית לימודי היסוד

הסכמה לביצוע בחינות המיצ"ב בשנת הלימודים תשע"ג, "ישקול שר החינוך להפחית את תקצובם של המוסדות הללו עד להשתתפותם בבחינה כנדרש". במשרד החינוך מבהירים כי מבחני המיצ"ב הם כלי חיוני לפיקוח על בתי הספר ולבדוק אם הם מגשימים את יעדי מערכת החינוך, ובכלל זה אם הם מלמדים את מקצועות היסוד.

בידיעה ב-ynet נכתב כי הקיצוץ בתקצוב בתי הספר שאינם משתתפים במבחני המיצ"ב הוא המשך ישיר למדיניותו של שר החינוך, גדעון סער. בשנתיים האחרונות קיצץ סער מיליוני שקלים מבתי ספר חרדיים שלא קיימו את תוכנית לימודי היסוד.

מהמרכז לפלורליזם יהודי נמסר, בתגובה לתשובת המדינה: "יש להצר על כך שרק לאחר חמש שנים של אי קיום חובת הפיקוח, מודיע משרד החינוך שבכוונתו לקצץ בתקציב מוסד של יקיים את חובתו לפי חוק".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?