בדרך לצבא הומוגני

למה צבא מקצועי מסכן את הדמוקרטיה

פרשן "הארץ" עמוס הראל מסביר כי הפיכת ההתחמקות משירות לבחירה לגיטימית עלולה להביא להידרדרות קריטית בתפקוד הצבא

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

פירוק הוועדה לקידום השוויון בנטל ופרסום עיקרי הדו"ח שחיברה בידי יו"ר הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר, הוציאו את שאלת ההסדר החלופי לגיוס החרדים מתחום השפעתו של צה"ל. הפרשה עברה מהזירה העניינית-המעשית לאזור ההתכתשות הפוליטי, כותב פרשן "הארץ" עמוס הראל.

הסוגיה, לדבריו, הפכה למוקד ניגוח בין הליכוד וקדימה, בהשתתפות הסיעות החרדיות ומפלגת העבודה. באגף כוח אדם במטכ"ל הציעו להגביר את גיוס החרדים, שישובצו בעיקר בתפקידים במערך הטכנולוגי והלוגיסטי במסגרת מסלולי השח"ר.

במטכ"ל היו שהסתייגו מגיוס חרדים נוספים לתפקידי לחימה, בגלל החשש מפגיעה בצביון ובתרבות הארגונית של צה"ל. פתיחה של גדודים נוספים ללוחמים חרדים משמעותה סגירה של יחידות נוספות בפני נשים. גם קבלת חרדים ליחידות עורפיות כרוכה בהתאמת אופי השירות, מתוך פגיעה בקצינות ובחיילות.

המתנגדים לכיוון שקידם פלסנר טענו כי הוא עלול לפגוע בגיוס החרדים. הם הזכירו כי בשנים האחרונות עלה שיעור החרדים המתגייסים במאות אחוזים. לא ברור כיצד יגיבו הרבנים החרדים על המשבר שחוללה פרשת הדו"ח. כבר כעת, על רקע קשיים בתקשורת בין הרבנים לצה"ל וטענות בדבר התרופפות ההקפדה על מילוי התחייבויות לחיילים החרדים, מסתמנת ירידה אפשרית

על רקע קשיים בתקשורת בין הרבנים לצה"ל וטענות בדבר התרופפות ההקפדה על מילוי התחייבויות לחיילים החרדים, מסתמנת ירידה אפשרית במספר החרדים שיתגייסו

במספר החרדים שיתגייסו.

הראל מתייחס להצעה לבטל את שירות החובה ולהפוך את צה"ל לצבא מקצועי, "שיגייס לשורותיו רק צעירים שירצו בכך ויצטרך להתמודד על חיילים איכותיים עם מעסיקים אחרים". הפתרון הזה, הוא מדגיש, שגוי ומסוכן. "לנוכח הסכנה של מלחמה כוללת, שישראל עלולה להביא על עצמה עקב תקיפה יזומה באיראן, ומול שיעור לא מבוטל של צרות בגבולות, צה"ל עדיין זקוק לשני דברים: מסה גדולה יחסית של לוחמים והרבה חיילים מיומנים ומשכילים בחיל האוויר, בחיל המודיעין ובמקצועות הטכנולוגיים.

"כשאופציית ההתחמקות משירות תהפוך לבחירה לגיטימית, עם חותמת כשרות מהמדינה, התוצאה עלולה להיות הידרדרות קריטית בתפקוד הצבא. אינני חושב שישראל יכולה לקחת את הסיכון הזה", כותב הראל. המודל החדש של הצבא יפגע פגיעה אנושה במערך המילואים ויעודד עוד יותר מגמה הקיימת זה שנים, של יתרון לחיילים וקצינים חובשי כיפה ביחידות מובחרות ובקורס הקצינים. ייווצר צבא הומוגני, בלי מילואים, בלי שמאלנים, שבו תהיה רק עמדה פוליטית אחת.

למאמר ב"הארץ"איך תוכל לפעול?