בעשור האחרון

גידול של 37% בישיבות שתלמידיהן לא משרתים

את הנתונים חושף מסמך של מרכז המחקר המידע של הכנסת. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "רק סנקציות משמעותיות נגד אברכים משתמטים ישימו סכר לגידול העצום בתופעת ההשתמטות"

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים. צילום: פלאש 90

מספר הישיבות והכוללים שהלימודים בהם מעניקים לתלמידים מעמד של "תורתו אומנותו" גדל בעשור האחרון מ-685 ב-2001 ל-936 ביולי 2011. זוהי עלייה דרמטית של 37%. כך מגלה מסמך בנושא יישום חוק טל, שפרסם בשבוע שעבר מרכז המחקר והמידע של הכנסת.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "רק סנקציות משמעותיות נגד אברכים משתמטים ישימו סכר לגידול העצום בתופעת השתמטות תלמידי הישיבות. למרות הכישלון המוחץ של חוק טל, הממשלה עושה מאמצים נואשים להעביר חוק טל ב'. זאת במסגרת המדיניות הקבועה של ממשלת נתניהו להתרפס בפני המפלגות החרדיות ולרמוס את הציבור הציוני הנושא בנטל, כולל בוחרי הליכוד.

"הניסיון של נתניהו למסמס את המלצות ועדת פלסנר על ידי הקמת עוד ועדה", אמר רגב, "אינו אלא תמרון התחמקות נוסף מהצורך הברור ליישם את עקרון השוויון ולנקוט סנקציות אישיות משמעותיות נגד משתמטים. נתניהו ושותפיו החרדים חייבים להבין: עידן ההשתמטות נגמר. העם דורש שוויון בנטל. הבוחרים לא יסלחו לשום מפלגה שתתחמק מהצעד הזה".

נתניהו ושותפיו החרדים חייבים להבין: עידן ההשתמטות נגמר. העם דורש שוויון בנטל

בשנות ה-70 הקפיא צה"ל את מספר הישיבות שהלימודים בהן מקנים דחיית שירות. אבל מאז בוטלה ההקפאה צירוף ישיבות לרשימת המוסדות שתלמידיהם מקבלים דחיית שירות הוא כמעט טכני ותלוי בעיקר בכך שהם עומדים בסף של מספר תלמידים הזכאים לדחייה.

מחברת המסמך, אריאנה אלמסי, מציינת גם שבשנת 2011 הוצאו מהרשימה 172 מוסדות וניתנה הכרה ל-95 מוסדות חדשים. עם זאת, לא ברור אם השינויים האלה נכללים בנתוני יולי 2011 או לא.

נראה שרוב המוסדות שהוצאו מהרשימה סבלו מעניין טכני: החלטת הממשלה בראשית 2011 להעניק פטור מלא משירות צבאי לאברכים ולתלמידי ישיבות בני 28 ומעלה הביאה לכך שחלק מתלמידי מוסדות אלה כבר אינם מקבלים דחיית שירות, אלא פטור מלא. כתוצאה מכך המוסדות האמורים ירדו אל מתחת לסף של מספר התלמידים המינימלי שנמצאים בהסדר דחיית השירות. המוסדות האלה ניהלו מאבק נגד הוצאתם מהרשימה. לא ברורה הסיבה לתוספת של 95 מוסדות חדשים.

ראו ידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?