במחאה על הגיוס

הרב עובדיה הורה לבטל את חופשת הקיץ בישיבות

כוללים וישיבות רבים נענים להוראה וממשיכים בלימודים גם בקיץ

מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים, 25.05.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

ישיבות וכוללים רבים נענים להוראתו של הרב עובדיה יוסף ומבטלים את חופשת הקיץ. בשיעורו השבועי במוצאי שבת קבע הרב יוסף כי יש לבטל את החופשה, המכונה חופשת בין הזמנים, בשל מה שכינה "גזירת הגיוס על עולם התורה".

בעקבות ההוראה, מדווח יקי אדמקר באתר "בחדרי חרדים", התכנסו הבוקר ראשי ישיבות וכוללים, כדי לקבל החלטה סופית על ביטול החופשה.

הכולל יביע אומר בבני-ברק, בראשות הרב יגאל כהן, היה הראשון שהודיע על ביטול חופשת בין הזמנים בעקבות דבריו של הרב עובדיה. "חלק מהאברכים הצטרפו לקריאה", אומר ראש הכולל. "אנחנו מבינים את גודל הצרה שבה עם ישראל נמצא".

לדברי כהן, האווירה בקרב האברכים קשה מאוד, "יותר בגלל שנאת החינם של הציבור החילוני נגד לומדי התורה, ממעיטים

הרב יגאל כהן: אין אפשרות לגייס מספר כל-כך גדול של אברכים. מדובר בפוליטיקאים שגורפים הון פוליטי על גב הציבור החרדי

בערכם. אך כולנו מבינים שעלינו להתחזק באהבת חינם ובלימוד התורה. אין כוחנו אלא בפינו".

הרב כהן אמר כי ראשי הישיבות וגם התלמידים מבינים שההחלטה לגייס את החרדים אינה מציאותית. "אין אפשרות לגייס מספר כל-כך גדול של אברכים ובחורי ישיבות. מדובר בפוליטיקאים שגורפים הון פוליטי על גב הציבור החרדי", הוא טוען. עם זאת, הוא מודה כי ההחלטה לגייס את החרדים עלולה להביא לפגיעה כלכלית.

הפגיעה הצפויה אינה מעוררת חששות. "אברכים אינם לומדים בשביל המשכורת או בגלל גורמים חיצוניים אחרים. אלו אברכים שרוצים למסור את נפשם ללימוד התורה, כך שגם אם יהיו סנקציות כלכליות – הם ימשיכו ללמוד".

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?