פנייה ליועץ המשפטי ולמבקר:

לחקור את ליקויי הלמידה המזויפים בסמינרים החרדיים

העיתון החרדי "משפחה" חשף, בתחקיר חריג, כי הסמינרים החרדיים מעניקים עדיפות בקבלה לתלמידות עם ליקויי למידה משום שהתקציב בתמורה להן גדול עד פי שלושה. כך התפתחה תעשייה של ליקויי למידה פיקטיביים. מנכ"ל חדו"ש: לחקור אם הסמינרים מעודדים את ההורים לשקר ולעצור את התופעה

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. צילום: Oyoyoy, wikipediaהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. חדו"ש תבקש לחקור את ליקויי הלמידה המזויפים. צילום: Oyoyoy, wikipedia

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, הודיע שיפנה ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה כדי שיורו לפתוח בחקירה בפרשת זיוף ליקויי הלמידה בסמינרים החרדיים לבנות. את הפרשה חשף העיתון החרדי "משפחה", בתחקיר שהוא ככל הידוע ראשון מסוגו בעיתונות החרדית.

על פי התחקיר, הסמינרים החרדיים בירושלים מעניקים עדיפות בקבלה לתלמידות עם ליקויי למידה, משום שהתקציב שהם מקבלים בעבורן גדול עד פי שלושה מהתקציב שניתן בעבור תלמידה רגילה. התוצאה: עיריית ירושלים ומשרד החינוך מוצפים בגל של בקשות להכרה בליקויי למידה ובליקויים חברתיים קשים של תלמידות חרדיות בכיתות ח', שעד אז לא התגלתה אצלן כל בעיה.

רגב קורא ליועץ המשפטי ולמבקר המדינה "לחקור בין היתר אם הסמינרים החרדיים מעודדים את תעשיית ההונאה הזו, ואם הרשויות עוצמות עיניהן באופן מודע". לדבריו, "שוב מתברר שאין גבול לדרכים העקומות שמוצאים מוסדות החינוך החרדיים לסחוט את תקציב המדינה. שום סמינר לא יכול למחוק את הנזק החינוכי האדיר שנגרם לתלמידה שלימדו אותה שמותר לרמות ולגנוב כדי להתקבל לסמינר".

עם זאת, רגב אמר גם ש"אפשר למצוא הרבה תקווה בכך שלראשונה עיתון חרדי חושף פרשיית חשדות לדיווחים פיקטיביים והוצאת הקצבות במרמה. יש לקוות שהתקשורת החרדית תתחיל לחקור גם את פרשיות הדיווחים הכוזבים והאברכים הפיקטיביים בישיבות ובכוללים".

איך התעשייה עובדת? מדריכה בוועדת השמה בעיריית ירושלים סיפרה לעיתון "משפחה": "הורים שרואים כי כלו כל הקצין מחליטים להפוך את בתם ללקוית למידה, על מנת שהסמינר שבו תלמד הבת יתוקצב בסכומים של פי שניים ופי שלושה, ולמנהלים יהיה 'שווה' לקבל אותה כתלמידה". לדבריה, "בתקופת הקבלה לסמינרים, עיריית ירושלים והשירות הפסיכולוגי החינוכי

הורים: "כמו שיש מקבלי פטורים בצבא שהופכים לחולי נפש ליום יומיים, כך יש בנות ההופכות ללקויות למידה"

(שפ"ח) מוצפים בפניות לקיום ועדות השמה לבנות מקסימות, חכמות מצליחות מאוד שלפתע זקוקות ל... חינוך מיוחד!... כך לפתע נולדים קשיים לימודיים מורכבים, יחסי חברה בלתי תקינים בעליל ושאר מרעין בישין לבנות שעד גיל 14 נחשבו בנות רגילות ונורמטיביות לחלוטין מכל בחינה שהיא".

המדריכה מוסיפה: "מנהלי הסמינרים, שרואים את מצוקת ההורים, מבינים שהם יכולים 'לגרוף קופה!' ההורים יודעים כי בתם תתקבל לסמינר רק בזכות הכסף (בערך פי שלושה מתלמידה בחינוך רגיל) שתביא עמה והם מוכנים לזה, כי אין להם ברירה".

העיתון מדווח: "במשרד החינוך מודים למרבה הצער שהם מכירים את התופעה"... מקור במשרד אמר: "באופן כללי בארץ יש 9.8% תלמידים המאובחנים כלקויי למידה. אין לנו פילוח מדויק למגזר החרדי, אך בהחלט אפשר לראות כי במגזר הזה יש הצפה בפניות לוועדות דווקא בגיל 14, הרבה יותר מאשר בציבור הכללי". לדבריו, "המימון המדויק... משתנה מאוד מתלמידה לתלמידה, אך הממוצע הוא בין 2.5 ל-2.75 מאשר תלמידה בחינוך הרגיל".

אמא שבתה התקבלה לסמינר בזכות התרגיל הזה סיפרה ל"משפחה": "הבת שלי לא גאון, אך בהחלט לא לקוית למידה... מנהלת בית הספר אישרה באוזנינו כי הסיבה שהסמינר בחר בבתנו ולא בבנות אחרות היא כלכלית בלבד".

הורים אחרים "העידו על הדרכה מפורטת לבנות על מנת לגרום לוועדה להאמין כי הן לקויות למידה". הם הסבירו: "בדיוק כמו שיש מקבלי פטורים בצבא שהופכים לחולי נפש ליום-יומיים, כך יש בנות ההופכות ללקויות למידה לצורך הוועדה".

 לידיעה במגפוןאיך תוכל לפעול?