בקו 5 אל הים

עיריית הרצליה עתרה לבג"ץ: להפעיל אוטובוסים בשבת

העירייה החליטה להפעיל את הקו ופנתה כמה פעמים לשר התחבורה, אך לא נענתה

שר התחבורה, ישראל כץ. צילום: David Fainshtein, Jerusalem. wikipediaשר התחבורה, ישראל כץ. צילום: David Fainshtein, Jerusalem. wikipedia

עיריית הרצליה הגישה עתירה לבג"ץ, בדרישה להפעיל קו תחבורה ציבורית בעיר בשבתות ובחגים. העתירה הוגשה לאחר שהעירייה פנתה כמה פעמים לשר התחבורה, ישראל כץ, אך לא נענתה. העתירה של העירייה היא השנייה המתייחסת לצורך בתחבורה ציבורית בהרצליה בשבת. מפלגת מרצ הגישה עתירה דומה לפני כחודשיים.

עיריית הרצליה החליטה לפני חודשיים להפעיל קו יחיד של אוטובוסים בשבתות ובחגים. הקו יקשר בין מרכז העיר לפארק הרצליה ולחוף הים, בעקבות הצעה של סיעת "הרצליה שלנו".

בעתירה מטעם העירייה נטען כי תכליתו הראשית של הפעלת קו התחבורה הציבורית בשבתות ובחגים היא לאפשר לתושבים מוחלשים, שאינם יכולים לקנות רכב, וכן לקשישים ולבני נוער, נגישות לאתרי הטבע והבילוי המרכזיים של הרצליה. תכלית נוספת, נכתב ב"TheMarker", היא להפחית את הנזקים הסביבתיים ואת הסיכונים התעבורתיים הנגרמים כתוצאה מעומס התחבורה הפרטית באזורי הפנאי והבילוי בעיר.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין ד"ר רענן הר זהב וליאור כץ, הציגה עיריית הרצליה סקר שערך מכון דחף, ובו נמצא כי 77% מתושבי העיר תומכים בהפעלת קו אוטובוס בשבת. רק 20% מתושבי הרצליה מתנגדים להפעלת הקו.

בסקר נמצא כי 77% מתושבי הרצליה תומכים בהפעלת קו אוטובוס בשבת

לדברי העירייה, רצון התושבים, הרוב החילוני בעיר ומסלול הקו היחיד – שלא יעבור בתוך השכונות אלא בסמוך להן – יביאו לכך שהפעלת הקו בשבת לא תפגע ברגשות התושבים.

יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה, אמרה: "שירות תחבורה ציבורית לפארק ולחוף הים הוא חיוני לפרט ולחברה, במלוא מובן המילה: חיוני למימוש חירות התנועה, וחיוני לשמירה על עקרונות השוויון והצדק".

מועצת העירייה בכפר סבא החליטה בשבוע שעבר לאמץ את יוזמתה של סיעת מרצ בעירייה ולהקים צוות שיבחן הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. הצוות יכלול נציגים מהסיעות השונות, לרבות החרדים, ויגיש את מסקנותיו בתוך שלושה חודשים. בכך מצטרפת כפר סבא לתל אביב ולהרצליה, שפנו למשרד התחבורה בבקשה לאשר תחבורה ציבורית בשבת.

בסוף השבוע השתמשו 200 נוסעים בקווי האוטובוס שהפעילה מפלגת מרצ בשרון. האוטובוסים נסעו במסלולו של קו 29, ועברו דרך כפר סבא, רעננה והרצליה, בדרך לחוף הים. הקווים הופעלו במסגרת המאבק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?