גידול למרות העיכוב

מספר המוסדות בחינוך הממלכתי־החרדי הוכפל מ-2015

מספר התלמידים ומספר המוסדות בזרם זה, שבו לומדים לימודי ליבה מלאים, גדל מאז 2015. אבל קשיים כלכליים וחברתיים מפריעים להורים רבים לשלוח אליו את ילדיהם

תלמידים בתלמוד התורה פועלי מנחם בביתר עילית. צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90תלמידים בתלמוד התורה פועלי מנחם בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

בשנתיים האחרונות הוכפל מספרם של מוסדות החינוך שהצטרפו לזרם החינוך הממלכתי־החרדי (ממ"ח). "אני רוצה שהילדים שלי ילמדו לימודי ליבה מלאים ברמה גבוהה, בלי שאיאלץ לוותר על מה שאני מקבלת בתלמוד תורה רגיל מבחינת ערכים ולימודי קודש", אמרה עורכת הדין רבקה שוורץ מירושלים, שבנה בן ה-5 לומד בתלמוד תורה של הממ"ח ובתה הקטנה לומדת בגן ממ"ח.

החינוך הממלכתי־החרדי, זרם שהוקם בשנים האחרונות, הוא היחיד מבין זרמי החינוך החרדיים המנוהל על ידי המדינה. זהו הזרם החרדי היחיד שבו התלמידים לומדים לימודי ליבה מלאים ושנתון לפיקוח מלא של משרד החינוך.

למרות הגידול המרשים שחל מאז 2015 במוסדות החינוך החרדיים השייכים לממ"ח, הורים רבים שמעוניינים לשלוח את ילדיהם לאותם מוסדות מתקשים בכך. משרד החינוך מספק לבתי הספר מימון המחושב לפי חופשת קיץ של חודשיים. אבל

בזרם הממלכתי־החרדי יש מוסדות מעטים יחסית ותלמידים נעזרים בהסעות כדי להגיע לבתי הספר. ההורים נושאים בעלות ההסעות

תלמידים חרדים יוצאים לחופשה של חודש בלבד. לכן, מציין "הארץ", עלות החודש הנותר מתגלגלת על ההורים. בנוסף, מכיוון שבזרם הממלכתי־החרדי יש מוסדות מעטים יחסית, תלמידים נעזרים בהסעות כדי להגיע לבתי הספר. ההורים הם שנושאים בעלות ההסעות.

התלמידים והוריהם מתמודדים גם עם קושי חברתי. הורים שילדיהם לומדים בממ"ח סופגים ביקורת, ומפחדים שילדיהם ייפגעו. "זאת בעיה, מאחר שזה נתפס במגזר כקריאת תיגר רדיקלית על החינוך החרדי", הסביר הורה ששולח את ילדיו לזרם הממ"ח.

זרם החינוך הממלכתי-החרדי הוקם ב-2014 בידי שר החינוך אז, שי פירון. השנה יש כ-100 גנים ולמעלה מ-40 בתי ספר בזרם החדש, לעומת כ-30 גנים וכ-30 בתי ספר ב-2015. בבתי הספר של הממ"ח לומדים השנה כ-4,500 תלמידים ובגני הילדים של זרם זה לומדים כ-3,000 ילדים, כפול מאשר ב-2015. בסך הכל לומדים השנה בחינוך החרדי כ-440 אלף תלמידים.

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?