בצד המפסיד

ד"ר פרידמן: מי שמוכן להתאבד על השבת הם החרדים

לדברי ד"ר שוקי פרידמן, בגל תהליך ישראליזציה שעבר, הציבור החרדי מעורב יותר במרחב הציבורי ובמאבק על אופייה של המדינה, אבל לא יהיה מוכן לפשרות בסוגיות עקרוניות

חרדים קיצונים ממאה שערים מפגינים כנגד מסעדות ובתי קפה בירושלים הפתוחים בשבת ומוכרים חמץ בפסח 26042016 צילום יונתן סינדל פלאש 90חרדים ממאה שערים מפגינים נגד מסעדות ובתי קפה בירושלים הפתוחים בשבת (צילום אילוסטרציה). צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בשבוע שעבר פשטו בבני ברק שמועות כאילו הפועלים העובדים בקו הרכבת הקלה החלו לעבוד בעיר לפני צאת השבת. העירייה שלחה מכתב התראה לחברת נת"ע, האחראית על עבודות הרכבת הקלה. המכתב פורסם באמצעי התקשורת החרדיים, כדי למנוע תגובות מתלהמות של הציבור החרדי בבני ברק. ואכן, בעוד שלפני חודשים ספורים עלו חרדים על בריקדות בגלל עבודות בשבת ברכבת ישראל, השבוע לא נרשמה תגובה משמעותית מצדם.

לחשש ליציבות הממשלה, שהוא אחת הסיבות העיקריות להימנעות של החרדים ממחאה עתה, מתווספת לפי כתבה מקיפה ב"ידיעות אחרונות" התחושה המאפיינת רבים מהחרדים, שבקרב על השבת הם נמצאים בצד המפסיד. לטענתם, מאז קום המדינה נשחק הסטטוס־קוו בענייני דת ומדינה לטובת החילונים בתחומים רבים, למרות גידול חלקם היחסי של החרדים באוכלוסייה.

אבל בכל הנוגע לשבת, חברי הכנסת החרדים אינם מקבלים פשרות. זה קרוב לשבעים שנה המפלגות החרדיות מטרפדות חוקים להסדרת מעמד השבת, שישחררו את כלל הציבור מהסכמי הסטטוס־קוו. חבר הכנסת אורי מקלב מיהדות התורה אומר: "ברור לכולם שכל המוסדות הלאומיים והציבוריים לא יכולים להתנהל בשבת". לדבריו, פשרות לא יהיו בכל הנוגע לעבודות התשתית ברכבת ישראל בשבת.

מקלב חבר בוועדה שהקימו יהדות התורה וש"ס לניהול המשבר בעניין עבודות הרכבת, המנהלת משא ומתן עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר התחבורה, ישראל כץ. "אין הצדקה לעבודות הללו, אם אין להן הכרח בטיחותי או ביטחוני", אומר מקלב.

פרידמן: החרדים יודעים שאם ההסכמים ייפתחו, זה יילך לכיוון של החילונים. הסטטוס־קוו הוא פיקציה שמאפשרת להם לא לפתוח הסדרים מהותיים

הרב אמיר קריספל, חבר ועדת הרבנים לענייני השבת, שבה נציגים מכל הפלגים החרדיים המרכזיים, אומר: "החרדים לא מונעים מהחילונים לבשל, ללכת למשחק כדורגל או לראות טלוויזיה בשבת. כל מה שנמצא אצלך בבית – זה כואב לי, אבל למה שאתערב לך? אבל כשאתה בא אלי ומפריע לי, כשחילול השבת נעשה בתוך השכונות החרדיות, כשהוא נעשה להכעיס – זה אחרת".

ועדת הרבנים פועלת בשקט, אבל ביעילות. אחד האמצעים שבידיה הוא הפעלת לחץ צרכני על בעלי עסקים ועל רשתות. קריספל מספר על רשת חנויות שפתחה בשלב מסוים כמה מסניפיה בשבת. "אמרנו להם שנגיד לציבור החרדי לא לקנות אצלם. בסוף הרשת סגרה את הסניפים בלי שאיש ידע".

"בזירה הפוליטית, מי שמוכן להתאבד על השבת היום זה החרדים. דתיים מתונים וחילונים לא מוכנים לשכב על הגדר", אומר ד"ר שוקי פרידמן, מנהל מרכז לאום, דת ומדינה במכון הישראלי לדמוקרטיה. "יש היום תהליך מרתק של ישראליזציה בקרב החרדים, שהפועל היוצא שלו הוא שאכפת להם מאיך שהמדינה נראית. הם כבר לא מרגישים עצמם קהילה קטנה שחיה בגטו, אלא קהילה משמעותית ומעורבת בכל הממדים של ניהול המדינה".

לדברי פרידמן, החרדים מודעים למגבלות הכוח שלהם ולכן הם מתנגדים ל"חקיקת שבת". "הם יודעים שאם ההסכמים ייפתחו, זה יילך לכיוון של החילונים. מעבר לזה, הסטטוס־קוו הוא פיקציה שמאפשרת להם לא לפתוח הסדרים מהותיים ולנופף בהצלחות נקודתיות מול הציבור שלהם".

לכתבה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?