סטטיסטיקה מטעה

חדו"ש: בניגוד לטענת ליב"ה, הרוב תומך בחופש בחירה בנישואים

לפי סקר של ארגון ליב"ה, 71% מהישראלים מעדיפים נישואים ברבנות. אבל השאלה מה יעדיף הציבור אם תהיה בחירה בין חלופות מוכרות וחוקיות כלל לא נשאלה

''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים (צילום אילוסטרציה)

71% מהציבור היהודי בישראל מעדיפים נישואים ברבנות. כך עולה מסקר של ארגון ליב"ה. לפי הסקר שנערך על ידי מכון סמית, 100% מהציבור הדתי והחרדי מעדיפים נישואים ברבנות. ערוץ 7 מדווח כי בקרב הציבור המסורתי 83% מעוניינים בנישואים ברבנות ואילו בציבור החילוני 47% מעדיפים נישואים כאלה. לצפייה בסקר המלא של ארגון ליב"ה.

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון מותחת ביקורת על הממצאים שפרסם ארגון ליב"ה. לדברי חדו"ש, ליבה – הפועל לטענתו ל"חיזוק זהותה היהודית של מדינת ישראל" – הוכיח פעם נוספת כיצד ניתן להוליך שולל באמצעות סטטיסטיקה. ימים ספורים לאחר שחדו"ש פרסמה סקר שהראה ש-67% מהציבור תומכים בחופש בחירה בנישואים ו-50% היו מעדיפים שלא להתחתן דרך הרבנות – פורסם אתמול סקר של מרכז ליב"ה, אשר בוצע על ידי אותו מכון סקרים, רפי סמית. על בסיס סקר זה טוענים בליב"ה כי המצב הפוך מזה שהוצג בסקר של חדו"ש.

ההטעיה שבפרסום ליב"ה ברורה כשמשווים את השאלות שנשאלו בסקר. השאלה שהציגה ליב"ה היתה: "ללא קשר למצבך האישי, כיצד היית ממליץ לילדיך להתחתן, בנישואים: על ידי 'רב מוסמך' מטעם הרבנות הראשית או ב'נישואים אלטרנטיביים' מחוץ לרבנות הראשית". מדובר בשאלה מוטה בבירור, מאחר שאנו נמצאים במציאות שבה "נישואים אלטרנטיביים" אינם מוכרים כלל על ידי המדינה, והשאלה מנוסחת באופן דומה לשאלה אשר תבקש לבדוק את העדפת הציבור לקבל שירותי רפואה מ"רופא מוסמך" או מ"מרופאים אלטרנטיביים".

בניגוד לטענות ליב"ה, 70% ממצביעי יש עתיד משיבים בסקר חדו"ש שאם היתה להם אפשרות בחירה הם היו מעדיפים לא להינשא בנישואים אורתודוקסיים

השאלה הרלבנטית, אשר תלמד על רצונו של הציבור, היא שאלת ההעדפה בנסיבות שבהן המדינה תאפשר לאזרחיה לבחור את הדרך שבה יינשאו, כלומר בחירה בין חלופות מוכרות וחוקיות. על כן השאלה בסקר של חדו"ש היתה, "..איזו מסגרת היית בוחר/ת לנישואים 'בהנחה שכל האפשרויות האלה יהיו קיימות ומוכרות בשווה על פי החוק'".

מתברר כי ברגע שמדובר בבחירה חופשית המוכרת על ידי המדינה, ההעדפה של הציבור משתנה באופן דרמטי. למשל, אפשר לראות בבירור עד כמה מופרכות טענות ליב"ה אם משווים את הנתון שהיא טוענת לו, שלפיו 60% ממצביעי יש עתיד מעדיפים נישואים ברבנות, לכך ש-70% ממצביעי יש עתיד משיבים בסקר חדו"ש שאם היתה להם אפשרות בחירה הם היו מעדיפים לא להינשא בנישואים אורתודוקסיים.

לא פחות חשובה היא שאלת התמיכה העקרונית של הציבור, מעבר להעדפה אישית, בכך שישראל תאפשר חופש בחירה בנישואים ותבטל את המונופול של הרבנות הראשית. לא במפתיע שאלה זו לא נשאלה כלל על ידי ליב"ה. בכל הסקרים שנעשו בנושא זה בשנים האחרונות מתברר כי רוב הציבור היהודי תומך בעקרון חופש הבחירה בנישואים.

לקריאת הסקר המלא של חדו"ש

לכן בפעם הבאה שבה תיתקלו בפרסומי ליב"ה ובמיוחד בממצאי סקרים שערך הארגון, כדאי יהיה לחשוב פעמיים אם ניתן לייחס להם משקל. מה שמנחה את ליב"ה אינו רצון כן לבדוק את עמדות הציבור, אלא הרצון להנציח את המונופול של הרבנות הראשית ולחזק את הכפייה הדתית בישראל.

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?