הזדמנות שהוחמצה

חדו"ש: מינוי משה נסים לוועדת הגיור – משיכת זמן

ראש הממשלה הודיע כי השר לשעבר משה נסים לגבש המלצות בסוגיית הגיור, במאמץ לפתור את המשבר שפרץ על רקע קידום חוק הגיור

מתנגדים / תומכים לאישור ''חוק הגיור הממלכתי''מתנגדים / תומכים לאישור ''חוק הגיור הממלכתי''

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מינה את שר המשפטים ושר האוצר לשעבר, משה נסים, לגבש המלצות בסוגיית הגיור. לשכת ראש הממשלה מסרה כי נתניהו מאמין ש"ניסיונו העשיר של נסים יסייע לגבש המלצות בסוגיית הגיור, תוך הסכמה רחבה, לחיזוק האחדות בקרב העם היהודי ותוך כיבוד מורשת ישראל".

נסים מונה לראשות הוועדה שמטפלת בסוגיית הגיור בהתאם להתחייבות המדינה לבג"ץ, על רקע קידום חוק הגיור וכוונתו של נתניהו להגיע להסכמה רחבה בסוגיה משמעותית זו. כזכור, ביוני החליטה הממשלה לקדם את חוק הגיור. ההחלטה עוררה זעם רב בקרב יהודים בארצות הברית ופרץ משבר בין ממשלת ישראל לתנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית.

ואלה מציין כי המשבר שכך לאחר פשרה שבמסגרתה הוקפאה החקיקה למשך חצי שנה, ובה בעת משכו הרפורמים והקונסרבטיבים את העתירה שהגישו לבג"ץ בנושא.

בתגובה על ההודעה על מינויו של נסים מסרה עמותת חדו"ש: "אם היה ספק עד כמה חסרת סיכוי ונטולת תכלית היא יוזמתו של ראש הממשלה להקפיא את דיוני בג"ץ ואת הליכי החקיקה בנושא הגיור, קיבלנו אתמול הוכחה נוספת בדמות מינויו של השר לשעבר משה נסים לרכז מטעם הממשלה את הדיונים עם התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית בסוגיה, 'במטרה להגיע לפתרון בהסכמה רחבה'.

"דרישתו של ראש הממשלה כי שתי התנועות יסכימו להקפאת תיקי הגיור ולמניעת פסיקה צפויה של בג"ץ לטובתן, באיום כי הכנסת תעביר בחקיקת בזק את חוק הגיור שדרשו המפלגות החרדיות אם לא יסכימו לכך, נועדה מלכתחילה למזער נזקים,

חדו"ש: מינויו של נסים מבטיח כי למרות היומרות להשגת 'הסכמה רחבה', שום חריגה מדרישות החרדים לא תתקבל

לנטרל את המשבר עם מנהיגות יהדות ארצות הברית ועולם הפדרציות ולהפריד בין נושא הגיור למשבר הכותל, כדי לצמצם את ההדף של הפיצוץ הצפוי.

"מינויו של נסים, בנו של הרב הראשי לשעבר, מבטיח כי למרות היומרות להשגת 'הסכמה רחבה' שום חריגה מדרישות החרדים לא תתקבל. נסים הוא מי שעמד מאחורי העסקאות עם המפלגות החרדיות בתקופה שהיה שר בממשלות ישראל. ב-1983, למשל, הוא סיכם עם אגודת ישראל כי המפלגה החרדית תתמוך במינויה של שרה דורון מן המפלגה הליברלית לשרה, למרות התנגדותו של האדמו"ר מגור למינוי נשים לתפקידי מנהיגות, בתמורה להתחייבותה של המפלגה הליברלית לתמוך לאחר חצי שנה בחקיקת מיהו יהודי על פי ההלכה!

"את חוסר הסיכוי להגיע להסכמה בין הצדדים החלוקים בנושא מיהו יהודי ביטא בכנות לאחרונה גם נשיא המדינה, רובי ריבלין, אשר ביקר בחריפות את החמצת ההזדמנות לקדם את השלום בין ישראל לתפוצות על ידי מימוש פשרת הכותל, במיוחד מכיוון שלדבריו 'בנושא הגיור קשה להעלות על הדעת כיצד אפשר יהיה להגיע להבנות'.

"עצוב לראות פעם נוספת כיצד מתעתעים בציבור וביהדות העולם, ובמקום ליישם את ערכי היסוד של ישראל, כמובטח במגילת העצמאות, היינו – חופש דת ומצפון, ובמקום להיענות לרצונו של רוב העם התומך בפלורליזם דתי ובהכרה שווה בגיורי כל הזרמים, שב ראש הממשלה ויוצר חזות מטעה כאילו צעדיו נועדו באמת להשגת פתרון בהסכמת הזרמים ולא למשיכת זמן גרידא".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?