"נחצה קו אדום"

מהומה באוניברסיטה העברית לאחר שנשים אמרו קדיש

בשני אירועים שונים השתתפו נשים בתפילה עם גברים ואמרו קדיש. מתפללים מחו בצעקות

נשות הכותל מתפללות לראשונה בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים. 30042015 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90נשות הכותל מתפללות עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נשים שהצטרפו השבוע לתפילה של גברים באוניברסיטה העברית בירושלים, ואף אמרו קדיש, עוררו סערה. הנשים הצטרפו לתפילה בשתי הזדמנויות. הראשונה היתה ביום שני.

התפילה נערכה במסדרון, מפני שבית הכנסת של האוניברסיטה נמצא בשיפוצים. באמצע התפילה הצטרפה לשורת המתפללים אשה, שעברה לחלק האחורי של השורה לאחר מחאה של המתפללים. בסיום התפילה אמרה האשה קדיש, וחלק מהמתפללים הצטרפו לאמירת "אמן".

עורך הדין דב הלברטל, מרצה לשעבר באוניברסיטה שבא אליה למטרות מחקר, דרש להפסיק את התפילה בטענה כי היא אסורה על פי ההלכה. הלברטל אף פנה לרכז הדת במקום, אך זה טען כי לדעתו אמירת קדיש מותרת לנשים.

הלברטל סיפר ל"ישראל היום" כי אתמול אירע מקרה דומה. לדבריו, במסדרון התפללו כ-40 גברים, כולם אורתודוקסים. "למקום הגיעו שתי נשים. הן אמנם עמדו הפעם לא ביחד עם המתפללים אלא במרחק סביר, אך כשנגמרה התפילה שתי הנשים יחדיו החלו באמירת קדיש", אמר הלברטל. "לא יכולתי לשתוק על זה, מחיתי בקול. אמרתי שלא ייתכן שבבית כנסת אורתודוקסי

דב הלברטל: זה סוג של אלימות של הנשים כלפי המתפללים... אנשים מדברים על זה ומחר יבואו עוד נשים ויעודדו את זה

נשים אומרות קדיש, האוניברסיטה הופכת את בית הכנסת לרפורמי".

במקום התפתחה מהומה לאחר שהלברטל צעק על הנשים ודרש מהן להסתלק. חלק מהגברים הצטרפו אליו. גברים אחריו מחו, אמרו להלברטל שהוא מלבין את פניהן של הנשים וזה חמור יותר מאמירת קדיש. הוויכוחים נמשכו דקות ארוכות.

"נוצר תקדים חמור, נחצה קו אדום", אמר הלברטל. "זה סוג של אלימות של הנשים כלפי המתפללים ורכז הדת מגלה רפיסות בתגובה שלו. אנשים מדברים על זה ומחר יבואו עוד נשים ויעודדו את זה. זה אסור הלכתית חד משמעית".

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "בית הכנסת של האוניברסיטה העברית נמצא בימים אלה בשיפוצים ולכן אזור התפילה לנשים ולגברים הוסב זמנית למבואה שבאזור הכניסה לבית הכנסת. בימים אלה נערך באוניברסיטה הקונגרס העולמי ליהדות, המזמן אוכלוסייה דתית ומגוונת מכל רחבי העולם. בעקבות שיפוץ בית הכנסת ועומס המתפללים בשל הקונגרס, נוצר מצב שבאזור התפילה הזמני שיועד לנשים התפללו גברים, מצב שאילץ את המתפללות לומר קדיש עם יתר המתפללים".

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?