חשבון נפש חרדי

למה אנחנו באים בטענות לחילונים?

החרדים צריכים להכיר בתרומה של ההסתגרות וההימנעות מנשיאה בנטל ומעבודה לשנאה החילונית אליהם, כותב הרב דוד בלוך ב"כיכר השבת"

שלט במאה שערים. צילום: Ben Piven, flickrשלט במאה שערים. צילום: Ben Piven, flickr

פובליציסטים ואנשי ציבור חרדים תולים את השנאה החילונית לחרדים בקלקול המידות ובריקנות של החילונים. אבל הם ממעטים לשאול במה תרמה התנהגותם-שלהם לרגשות השליליים שהם מעוררים, כותב הרב דוד בלוך ב"כיכר השבת".

"ישנן התנהלויות ערכיות שלא נוכל לוותר עליהן בשום אופן, למרות שבאופן טבעי הדבר גורם לשנאה ובוז לתורה ולומדיה", אומר בלוך, מרבני עמותת "נצח-יהודה" וגדוד הנח"ל החרדי. הוא מדגיש כי החרדים בחרו, משיקולים חינוכיים, להסתגר בערים ובשכונות חרדיות ולהימנע ממפגשים עם החילונים. לכן, לדבריו, החילונים לא מכירים אותם באמת ורואים אותם כמוזרים.

החרדים גם בחרו ללמד את ילדיהם שהחילונים כולם ריקים מתוכן, חסרי ערכים, חוטאים ומושחתים. מדוע, הוא שואל, החרדים נדהמים כאשר החילונים מלמדים את בניהם שהחרדים כולם פרימיטיבים עם נורמות של ערכים מיושנים ומאוסים? "בחרנו למען קיום התורה בישראל למנוע מבנינו להשתתף... בנשיאת נטל הביטחון, ולהטיל על בנינו עול קיום התורה בישראל. לא נוכל לוותר על כך! אך מדוע אנו מתקוממים ונעלבים כאשר החילונים

בחרנו שלא ללמד את בנינו אומנות כלשהי, ולגנות את מי שכן בחר לעשות זאת... מה לנו כי נלין על החילונים שהתחושה שיש כאן קבוצת פרזיטים שחיה על חשבונם מתעצמת עקב כך?

שאינם מכירים ומבינים בצורך הזה... רואים בנו אנשים לא מוסריים?" הוא כותב.

בלוך מוסיף: "בחרנו שלא ללמד את בנינו אומנות כלשהי, ולגנות את מי שכן בחר לעשות זאת. עקב כך נשארים בכוללים גם מי שלא מתאים להיות חבר בקבוצת העילית הזאת, ולא לעבוד. מה לנו כי נלין על החילונים שהתחושה שיש כאן קבוצת פרזיטים שחיה על חשבונם מתעצמת עקב כך?"

הוא מציין עמדות והתנהגויות אחרות של החרדים, שמעוררות נגדם כעס וטינה: אי הכרה בהקרבה של חיילים שנהרגו או נפצעו בהגנה על כלל אזרחי ישראל, מעשים של קיצונים השורפים דגלים או מתנכלים לנשים ולילדות ועוד. בלוך מודה כי יש ערכים שהחרדים לא יוכלו לוותר על ערכים והתנהגויות שונות, אבל עליהם להבין שלכך יש מחיר. "במקום להבין שזה המחיר שלקחנו על עצמנו, אנו תולים זאת באנטישמיות".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?