הפרדה - לא רק בחוף

המשנה ליועמ"ש: הדרה לא מידתית בחופים נפרדים

בעקבות תלונות שלפיהן בני המין שאינם אמורים להתרחץ בחוף נפרד גם אינם יכולים ללכת בטיילת הסמוכה קבעה המשנה ליועץ המשפטי, כי מניעת המעבר עלולה לפגוע בחופש התנועה ליד חופים נפרדים

הכניסה לחוף שרתון, חוף רחצה נפרד בתל אביב. צילום: צילמתי, ויקיפדיההכניסה לחוף שרתון, חוף רחצה נפרד בתל אביב. צילום: צילמתי, ויקיפדיה

חופי ים הפועלים במתכונת של שעות רחצה נפרדות לגברים ולנשים, שמיועדים לציבור הדתי והחרדי, עשויים "להביא לפגיעה בלתי מידתית בחופש התנועה ובזכות לכבוד של בני המין שאינם מורשים לעבור". כך קבעה לאחרונה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורכת הדין דינה זילבר.

קביעה זו נכללה בחוות דעת שכתבה זילבר לאחרונה, בתשובה לפניות של המרכז הרפורמי לדת ומדינה ושל שדולת הנשים. שני הארגונים פנו ליועץ המשפטי לממשלה בעקבות תלונות שהגיעו אליהם, שלפיהן בחופים הנפרדים בבת ים ובהרצליה לא הסתפקו בהפרדה בין גברים לנשים באזור הרחצה בלבד. בשני החופים נאסר על גברים ועל נשים לעבור גם בשולי רצועת החוף ובטיילת הסמוכה בימי הרחצה המיועדים לבני המין השני.

בחופים הנפרדים בבת ים ובהרצליה נאסר על גברים ועל נשים לעבור ובטיילת הסמוכה בימי הרחצה המיועדים לבני המין השני

נטען גם כי "פקחים שהוצבו במקום מטעם העירייה איימו לקנוס נשים שביקשו לעבור בדרך זו בימי רחצה נפרדת לגברים".

זילבר כתבה בחוות דעתה: "סגירת המעבר לנשים או לגברים לכל רוחבה של רצועת החוף, אף שהיא נעשית מכוח סמכות הקיימת בחוק, עשויה להביא לפגיעה בלתי מידתית בחופש התנועה ובזכות לכבוד של בני המין שאינם מורשים לעבור".

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה אמר לוואלה בתגובה על חוות הדעת: "בארצות הברית, אם הדמוקרטיה, יש אין-ספור קמפוסים שלמים רק לנשים, ואילו כאן מנסים לקבוע לנשים כיצד להתנהל, איך לנהוג ומה רצונן".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?