לקראת מצעד הגאווה

סקר חדו"ש: התמיכה בנישואים או ברישום זוגיות לבני אותו מין הגיעה לשיא של 79%

בסקר של מכון סמית נמצא גם, ש-47% מהדתיים ו-65% ממצביעי הבית היהודי תומכים במיסוד זוגיות לבני אותו מין

תמיכה במיסוד זוגיות חד מינית לפי הצבעה לכנסתתמיכה במיסוד זוגיות חד מינית לפי הצבעה לכנסת

עלייה בתמיכה בהנהגת נישואים או ברית זוגיות לזוגות בני אותו מין בישראל: 79% מהציבור היהודי הבוגר בישראל בדעה שיש לאפשר לזוגות בני אותו מין נישואים (60%) או רישום זוגיות (19%). כך עולה מסקר שערך מכון סמית לעמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון לקראת מצעד הגאווה שנערך ביום שישי, 9.6, בתל אביב. הסקר נערך באמצעות הטלפון ב-5 וב-6 ביוני בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

תוצאות הסקר משקפות עלייה עקבית ונמשכת בתמיכת הציבור במיסוד זוגיות לבני אותו מין בישראל. בשנה שעברה תמכו 76% בנישואים חד מיניים ובשנים הקודמות אחוז התמיכה היה בין 60% ל-65% בלבד.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "מתרחב הפער בין הציבור בישראל לבין הפוליטיקאים שלו. בעוד שבקרב הציבור היהודי גוברות הפתיחות והתמיכה במימוש חירויות הפרט ברוח מגילת העצמאות המבטיחה חופש דת ומצפון, הקואליציה הממשלתית שבה וכורעת ברך בפני הפוליטיקאים החרדים ומנציחה כפייה דתית ופגיעה נמשכת בזכויות האזרח וכבוד האדם בישראל. הממצאים החשובים נותנים לנו יסוד לתקווה ולגאווה, שהשינוי הדרוש יתחולל וחדו"ש תפעל ככל יכולתה שהוא לא ירחק".

נוסח שאלת הסקר היה: האם לדעתך יש לאפשר לזוגות בני אותו מין נישואים או רישום זוגיות בישראל? (רישום זוגיות אינו

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: מתרחב הפער בין הציבור לפוליטיקאים. הממצאים נותנים לנו יסוד לתקווה שהשינוי הדרוש יתחולל

נישואים, אבל הוא מקנה זכויות וחובות דומות לנישואים). 79% מהמשיבים ענו בחיוב. רק 21% ענו שאין לאפשר לזוגות להט"בים למסד את הזוגיות שלהם בישראל. בין החילונים 92% תומכים ובין הדתיים 47%. עוד הפתעה: גם בין העולים מחבר העמים, שנחשבים שמרנים בנושאי יחסים להט"ביים, נמשכת העלייה הדרמטית בתמיכה: 85% תומכים (לעומת 74% תמיכה בשנה שעברה).

84% ממצביעי הליכוד תומכים בכך שישראל תאפשר נישואים (55%) או רישום זוגיות (29%) לזוגות בני אותו מין, 90% ממצביעי כולנו, 83% ממצביעי ישראל ביתנו ו-65% ממצביעי הבית היהודי. כלומר, יש רוב בכל מפלגות הקואליציה, להוציא המפלגות החרדיות, לנישואים חד מיניים. בקרב מצביעי האופוזיציה קיימת תמיכה של 100% ממצביעי המחנה הציוני ומרצ ו-94% ממצביעי יש עתיד.

כאמור, מדובר בעלייה לעומת הסקר שנערך בשנה שעברה ולעומת השנים האחרונות. למשל, מדד הדת והמדינה של חדו"ש כלל מאז היווסדו כמה פעמים את השאלה: "האם לדעתך נישואים אזרחיים או ברית הזוגיות צריכים לחול גם על זוגות מאותו מין?" ב-2009 היה רוב זעיר של 53% בעד מיסוד זוגיות להט"בים בישראל. ב-2015 התמיכה הגיעה ל-64%, עדיין רחוק מרמת התמיכה של 79% בסקר הנוכחי.

גם בסקר מקיף (מדגם של אלף משיבים) שערכה ב-2014 ד"ר מינה צמח ממכון מדגם בשביל הקiאליציה למען חופש נישואים הביעו 63% מהמשיבים תמיכה בנישואים אזרחיים או ברישום זוגיות ללהט"בים.איך תוכל לפעול?