נצח יהודה לא לבד

צה"ל נערך להקים שלושה גדודים חרדיים חדשים

מנכ"ל חדו"ש: צה"ל הבין שאנחנו בפתחו של עידן חדש, שבו רוב הגברים החרדים ישרתו. יש לקוות שגם ועדת פלסנר מבינה זאת ושהיא תבחר בפתרון של חובת שירות

חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח. 24.02.2012. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90.חיילי הגדוד החרדי נצח יהודה במטווח. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

צה"ל נערך לקליטת מתגייסים חרדים ומוכן להקים שלושה גדודים חרדיים נוספים, כדי לשבצם ביחידות קרביות. ההיערכות היא חלק מההסדר החלופי לחוק טל שמגבשת הוועדה לקידום שילוב בשירות ושוויון בנטל (ועדת קש"ב), בראשותו של חבר הכנסת יוחנן פלסנר.

קווי היסוד של תוכנית הצבא לקליטת החרדים הוצגו בדיוני הוועדה על ידי בכירים באכ"א, בראשותו של תת-אלוף גדי אגמון, ראש חטיבת התכנון באגף. עמוס הראל כותב ב"הארץ", שאגמון אישר בדיון כי במקרה הצורך הצבא יוכל להקים גדודים קרביים אף לקליטת 2,000 לוחמים חרדים, שיתווספו לגדוד נצח יהודה (הנח"ל החרדי) ויפעלו במתכונת דומה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר כי הוא מברך על המהפך בעמדת צה"ל ועל נכונותו לפתוח גדודים חרדיים נוספים. לדבריו, "אין דרך להגדיל את שירות החרדים בצבא בלי פתיחת יחידות חרדיות נוספות. צה"ל הבין שאנחנו בפתחו של

במקרה הצורך הצבא יוכל להקים גדודים קרביים אף לקליטת 2,000 לוחמים חרדים

עידן חדש, שבו רוב הגברים החרדים ישרתו. יש לקוות שגם הוועדה מבינה זאת ושהיא תבחר בפתרון של חובת שירות ולא תנסה להתחמק. יש חלון הזדמנויות היסטורי ואסור לוועדה להחמיץ אותו".

דובר צה"ל מסר כי "כחלק מגיבוש המענה לגיוס חרדים נידונות כמה חלופות, מהן הקמת מסגרות לוחמות הומוגניות נוספות לחרדים. בשל הצורך במתן מענה לגיוס נרחב מבעבר, נשקלות גם חלופות שנשללו בעבר".

פתרון נוסף ששוקל הצבא הוא להפנות מתגייסים חרדים ליחידות מחוץ לשורותיו, ובעיקר למשטרה ולשירות בתי הסוהר. כיום מציב צה"ל בשנתון כ-2,700 חיילים בשני הגופים הללו. מידת ההצלחה של תוכנית זאת מוטלת בספק. שילוב חרדים במשטרה ובשב"ס נכשל לחלוטין. המשרד לביטחון פנים הקצה מאות תקנים לשירות אזרחי של חרדים בשני הגופים, אבל רק כמה עשרות מהם אוישו.

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?