הדרך לשירות משמעותי

צה"ל מציע: אחריות פלילית על ראשי ישיבות שישקרו

נציגי אגף כוח אדם בצה"ל גם הציעו בוועדת פלסנר לבטל את שלב ב' ולהוריד את גיל הגיוס למסלולי שח"ר מ-22 ל-20

מסדרונות של ישיבה בירושלים, 14.04.2001. צילום: נתי שוחט, פלאש 90ישיבה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נציגי אגף כוח אדם בצה"ל מציעים להטיל אחריות פלילית על ראשי ישיבות שידווחו דיווחים כוזבים. ההצעה היא חלק מסדרת הצעות שהעלו נציגי הצבא בדיון בוועדת פלסנר, שתכליתן להגדיל את מספר המתגייסים לשירות צבאי משמעותי מקרב הציבור החרדי.

נציגי אגף כוח אדם הציעו גם לבטל את שלב ב', המאפשר שירות מקוצר של שלושה חודשים לבחורי ישיבות; להרחיב את מסלולי השירות בפיקוד העורף; ולהוריד את גיל הגיוס למסלולי שח"ר של תלמידי ישיבות לא נשואים מ-22 ל-20.

משתתפי הישיבה העלו לדיון את שאלת "שנת ההכרעה", שבה ניתנת כיום לצעיר חרדי האפשרות לבחור אם ברצונו לפנות לשירות צבאי, לשירות אזרחי או להמשיך את לימודיו בישיבה. ב-News1 נכתב, כי נציגי צה"ל והשירות האזרחי טענו כי "שנת ההכרעה" לא הביאה לגידול משמעותי במספר המתנדבים לשירות, ומכאן שהם ממליצים לשקול לבטל את מנגנון "שנת ההכרעה" שהונהג תחת חוק טל.

תא"ל גדי אגמון, ראש חטיבת התכנון ומינהל כוח האדם, הציג את מסלולי השירות הקיימים כיום: שוח"ר טוב, נצ"ח יהודה

נציגי צה"ל והשירות האזרחי ממליצים לשקול לבטל את מנגנון "שנת ההכרעה" שהונהג תחת חוק טל

ומסלולי השח"ר. לדבריו, צה"ל מסוגל לקלוט עוד אלפי חיילים במסלולים השונים. הוא ציין כי אחד הצעדים הנדרשים להגדלת מספר המתגייסים הוא הקטנת ההבדלים בין משך השירות האזרחי למשך השירות בצה"ל. כן טען כי יש לחדד את ההבדלים בהטבות בין השירות הצבאי לשירות האזרחי – שאינו מסכן חיים ואינו מחייב במילואים. אגמון הדגיש כי צה"ל צריך להמשיך ולקבל זכות ראשונים על פני השירות האזרחי, בדומה לנהוג כיום.

גם מנכ"ל מינהלת השירות האזרחי-לאומי, שר-שלום ג'רבי, ביקש לשמר את העיקרון שלפיו צה"ל מקבל עדיפות בבחירת המשרתים המתלבטים. כדי להגדיל את מספר המתנדבים הציעה המינהלת להאריך את תקופת השירות ל-18 חודשים למשרתים נשואים ול-24 חודשים לרווקים. המינהלת גם הציעה להעניק תמריצים למשרתים בשירות האזרחי, כמו הכללתם בתוכנית "עבודה מועדפת", נסיעות חינם בתחבורה ציבורית והגדלת המענק החודשי.

יו"ר הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר, הנחה את משרד האוצר ואנשי המועצה הלאומית לכלכלה לגבש הצעות שיכללו עיצומים כלכליים ותמריצים לשירות משמעותי.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?