עיר מקלט בישיבה

בית משפט: תלמיד ישיבה חייב לעבוד כדי לפרוע חובות

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "השופט עשה צעד חשוב כשקבע שלימודים בישיבה אינם יכולים להיות צידוק להשתמטות מחובות פרטיים"

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים (צילום אילוסטרציה). צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

שופט בית משפט השלום בתל אביב, עודד מאור, קבע כי תלמיד ישיבה שהסתבך בחובות חייב לצאת לעבוד כדי לפרוע את חובותיו. השופט הורה להוצאה לפועל לחייב את תלמיד הישיבה בתשלום חודשי של חובותיו לבנק בהתאם ליכולת ההשתכרות שלו.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "השופט מאור עשה צעד חשוב כשקבע שלימודים בישיבה אינם יכולים להיות תירוץ וצידוק להשתמטות מחובות פרטיים. הישיבות מיועדות ללימוד תורה ולא לשמש ערי מקלט לבעלי חוב, ומי שלימודיו בישיבה לא מנעו ממנו ליצור חוב שאין בכוחו לשלם, לא יוכל להשתמש בלימודיו כדי לא לפרוע את החוב".

לדברי רגב, "חבל שאת הדבר הפשוט כל כך הזה מסרבת להבין המדינה, שהפכה את הישיבות לערי מקלט ללמעלה ממאה אלף תלמידי ישיבות שמשתמטים מחובתם לשרת בצבא ולפרנס את עצמם ואת משפחותיהם. יש לקוות שוועדת פלסנר וממשלת נתניהו יילכו בעקבות השופט מאור ויקבעו גם הן שהלימודים בישיבה אינם פוטרים מחובות המוטלים על כל אזרח. דמם של תלמידי ישיבות אינו סמוק יותר מדמו של כל חייל המסכן את עצמו בשירות צבאי וגם חשבון הבנק שלהם אינו קדוש וראוי יותר לתמיכה ולסיוע מהמדינה".

השופט מאור: גם אם החייב אינו מעוניין לצאת לעבוד, הרי יש לקחת בחשבון את יכולת השתכרותו הפוטנציאלית

השופט מאור פסק בערעור שהגיש הבנק הבינלאומי על החלטה של רשמת ההוצאה לפועל. רשמת ההוצאה לפועל, מרים סגל, קבעה שתלמיד הישיבה, רווק בן 20 שלדבריו לומד 14 שעות ביממה – ישלם לבנק 150 שקל בחודש בלבד. הבנק ערער על ההחלטה וביקש לחייב אותו לשלם 5,000 שקל בחודש.

מאור קיבל את הערעור ברמה העקרונית. "אין בידי לקבל את קביעת הרשמת הנכבדה, כי במסגרת צו החיוב נלקחה בחשבון יכולת ההשתכרות של החייב, באשר קביעה זו מובילה למסקנה כי אין לו למשיב יכולת השתכרות לאור לימודיו... הרי ניתן לשלב עבודה ולימודים צוותא חדא... מכל מקום, גם אם החייב אינו מעוניין לצאת לעבוד, הרי יש לקחת בחשבון את יכולת השתכרותו הפוטנציאלית".

מאור סקר בהרחבה מקורות מן המשפט העברי וציין בין היתר, כי פריעת חובות היא מצווה וכי מי שאינו עושה זאת נקרא "רשע". הוא ציטט את הרב משה אביגדור עמיאל, שהיה הרב הראשי לתל אביב, אשר קבע כי העוסק במצוות תלמוד תורה אינו פטור ממצוות פירעון חובות. מכאן מסיק מאור, כי גם על-פי המשפט העברי – עבודה לשם פירעון חובות צריכה לבוא על חשבון תלמוד תורה.

 לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?