קול קורא

14 ארגונים: חובת שירות לכל, סנקציות למשתמטים

בין הארגונים שחתמו על מסמך שהועבר לוועדת פלסנר: הפורום לשוויון בנטל, המחנה המשותף המוכר כ"מאהל הפראיירים", עמותת חדו"ש, התנועה הרפורמית, התנועה המסורתית ומועצת התלמידים הארצית

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

14 ארגונים העבירו היום לוועדת השוויון בנטל, בראשות חבר הכנסת יוחנן פלסנר, "קול קורא" ובו תביעה שתקבל רק פתרון שכולל חובת שירות לכל ומטיל סנקציות על מי שיסרבו לשרת. הארגונים מזהירים ש"כל פתרון אחר יהיה החמצה של ההזדמנות ההיסטורית ועלול לדרדר את ישראל למשבר חברתי וכלכלי קשה".

בין הגופים שחתמו על הקול הקורא: הפורום לשוויון בנטל, המחנה המשותף המוכר כ"מאהל הפראיירים", עמותת חדו"ש, התנועה הרפורמית, התנועה המסורתית ומועצת התלמידים הארצית. הארגונים מפרטים שורה של עקרונות יסוד שלדעתם צריכים להנחות את הפתרון שתציע הוועדה. לדבריהם, "עקרונות אלה נובעים ישירות מפסק הדין של בג"ץ והם המינימום הדרוש ליצירת שוויון בנטל ולהפסקת העוול ההיסטורי של האפליה בין דם לדם".

ואלה העקרונות: • הבסיס לכל פתרון צריך להיות חובת שירות צבאי או אזרחי לכל בגיל 18 (חוץ ממכסות קטנות של מצטיינים בתחומים שונים).

• הצבא יקבל את זכות הבחירה, מי יתגייס ומי יעשה שירות לאומי או אזרחי באורך זהה.

• כפי שקבע בג"ץ, יש להפסיק את המצב שבו יש לחלק מהמגזרים חופש בחירה ואת המצב שבו הרשות המבצעת יכולה לפטור אותם משירות.

• אין להירתע מאיומים של מגזרים, בצורות שונות של מרי אזרחי. ישראל היא מדינת חוק ואינה צריכה לקבל החלטות תחת איומים.

• אין להשלים עם פתרון שיתבסס רק על תמריצים ולא יכלול חובת שירות שסנקציות בצדה.

לטענת 14 הארגונים, "הוועדה יכולה וחייבת לקבל החלטות אמיצות לטובות החברה הישראלית ולא להסתפק בתיקונים קוסמטיים, שלא רק שלא יביאו את השינוי המבוקש אלא אף יחמירו את המצב".

הרשימה המלאה של ארגונים שחתמו על המסמך: הפורום לשוויון בנטל, חדו"ש, המחנה המשותף, התנועה המסורתית בישראל,

כל פתרון אחר יהיה החמצה של ההזדמנות ההיסטורית ועלול לדרדר את ישראל למשבר חברתי וכלכלי קשה

אגף המשימות בתנועה הקיבוצית, מכתב השמיניסטים 2012, ישראל חופשית, ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, לנצח אחי, מפלגת אור, מועצת תלמידים והנוער הארצית, אומ"ץ, התנועה הרפורמית, מתפקדים, חופש.

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה: "הציבור המשרת לא יסכים לשום תיקון קוסמטי. אנחנו מרגישים ששוב אין לציבור זה ייצוג הולם. נראה שחלק ממקבלי ההחלטות במדינה עדיין לא הפנימו את העובדה שמה שהיה לא יהיה. הגיע זמן להפסיק את האפליה בין דם לדם ובין סקטור לסקטור ולדאוג לשירות שווה לכולם".

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר: "אחרי הכישלון המוחץ של דו"ח טל, הציבור לא יסכים לדו"ח טל ומטר. על חברי ועדת פלסנר לזכור: הם לא מונו כדי לפתור את הבעיות הקואליציוניות של הליכוד, אלא כדי לממש את עקרונות חובת השירות והשוויון בנטל. אסור לוועדה להתכחש לתפקידה ולפספס את חלון ההזדמנויות ההיסטורי".

ראשי המחנה המשותף, עידן מילר ובועז נול, אמרו: "בשבוע האחרון הולכות ומתפשטות שמועות על דיל פוליטי שהולך ונרקם בין לשכת ראש הממשלה ובין החרדים, בניצוחו של יו"ר הקואליציה זאב אלקין, דיל שאמור לעקר את מהותו של החוק החדש ולהפוך אותו למריחה פוליטית. אנחנו מצפים מוועדת קש"ב לעמוד נגד הקומבינה הפוליטית".

יותם ברגר, מיוזמי מכתב השמיניסטים 2012, אמר: "ההרגשה הקשה היום היא שחוטפים לנו את המדינה מבין הידיים ומוכרים אותה לעסקנים ציניים וסקטוריאליים לגמרי. עד שממשלת ישראל תכיר בכך שאנו שווים לחלוטין לכל אדם אחר, אנו ניאלץ לשוב ולהזכיר לה שהיא משרתת אותנו, ולא אנחנו אותה".

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?