מנכ"ל חדו"ש:

מרגי עלול לשבש יישום ההנחיות להעסקת רבנים רפורמים

בתגובה להודעת היועץ המשפטי לממשלה, כי המדינה תממן את משכורותיהם של רבנים רפורמים וקונסרבטיבים, אמר שר הדתות כי יתפטר "אם יכריחו אותי לשלם משכורות" לרבנים לא אורתודוקסים

השר לשירותי דת, יעקב מרגי. 24.10.07. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90השר לשירותי דת, יעקב מרגי. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, מביע חשש ש"השר לשירותי דת, יעקב מרגי, יעסוק בשיבוש ההנחיות החשובות להעסקת רבנים לא אורתודוקסים במקום במימוש ההנחיות". רגב אמר זאת לאחר שהשר מרגי הגיב בביקורת על הנחיות היועץ המשפטי לממשלה ושב וביטא את התנגדותו להעסקת רבנים לא-אורתדוקסים.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע לבג"ץ – בצעד תקדימי – כי המדינה תממן באופן שוויוני את משכורותיהם של רבנים רפורמים וקונסרבטיבים, במועצות אזוריות וביישובים חקלאיים. גם משכורתן של רבות-נשים תשולם מקופת המדינה. הדרך למימון נסללה, נכתב ב-ynet, לאחר שהמדינה ונציגי הרפורמים הגיעו להסכמות בעתירה שהוגשה כבר ב-2005.

בתגובה על החלטת היועץ המשפטי אמר שר הדתות, יעקב מרגי, ל"כיכר השבת": "אם יכריחו אותי לשלם משכורות – אתפטר מתפקידי". מרגי אמר גם, שהתנגד בעבר והוא עדיין מתנגד להעסקת רבנים שאינם אורתודוקסים.

רגב שיבח את החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה ואמר ש"זהו רגע חשוב ביחסי דת ומדינה בישראל". לדבריו, "רק במציאות הישראלית מכהנים בתפקידים שלטוניים עסקנים המסרבים להפנים את שלטון החוק והדמוקרטיה, ושואפים למדינת הלכה. רק בישראל יכול שר הדתות להודיע שהוא ממשיך להתנגד למצוות החוק ולהנחיות היועץ המשפטי לממשלה".

לדברי רגב, "הגיע הזמן שהציבור וראשי המפלגות האזרחיות יבינו שמרגי וחבריו מייצגים תפיסת עולם אשר לפיה חוקי המדינה ופסיקת בג"ץ הם חסרי משמעות, ולכן מקומם מחוץ לממשלה".

עדנה אדטו ויהודה שלזינגר מציינים ב"ישראל היום", כי זה שנים מממנת המדינה את משכורותיהם של רבנים אורתודוקסים –

ח"כ הורוביץ: היהדות בישראל נחטפה לפני שנים רבות על-ידי קבוצה קיצונית, שמשתמשת בה כמכשיר פוליטי וכמקור לג'ובים. הגיע הזמן להכרה בכל הזרמים ביהדות

רבני ערים, רבני יישובים, רבנים אזוריים ורבני שכונות. בעקבות החלטתו של וינשטיין, רבנים המשתייכים לזרם הרפורמי או הקונסרבטיבי יוגדרו "רבני קהילה שאינה אורתודוקסית". הם לא יועסקו במועצה הדתית ביישוב. רבנים אלה יועסקו במועצות אזוריות ויקבלו תמיכה כלכלית מהמדינה בגובה שכרם של הרבנים האורתודוקסים.

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב: "הסכמת המדינה לתמוך בפעילותם של רבנים רפורמים במועצות האזוריות, מתוך הכרה ברורה בהיותם נושאי משרה רבנית, היא פריצת דרך חשובה במאמץ לקידום חופש הדת בישראל ובשורה אמיתית למאות אלפי ישראלים".

 ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ: "הודעת היועץ המשפטי לבג"ץ היא צעד בעל משמעות גדולה במאבק למען פלורליזם וחופש דת. היהדות בישראל נחטפה לפני שנים רבות על-ידי קבוצה קיצונית, שמשתמשת בה כמכשיר פוליטי וכמקור לג'ובים. הגיע הזמן להכרה בכל הזרמים ביהדות".

ג'ולי שונפלד, ראש כנסת הרבנים של התנועה הקונסרבטיבית, אמרה: "זהו יום היסטורי לישראלים וליהודים ברחבי העולם. כדי שהיהדות תשגשג בישראל, על הממשלה להכיר בחובתה להגיש מימון שווה לזרמים היהודיים השונים, ולאפשר להם לשגשג ברחבי הארץ".

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב: "הסכמת המדינה לתמוך בפעילותם של רבנים רפורמים במועצות האזוריות, מתוך הכרה ברורה בהיותם נושאי משרה רבנית, היא פריצת דרך חשובה במאמץ לקידום חופש הדת בישראל ובשורה אמיתית למאות אלפי ישראלים".

 לידיעה ב"ישראל היום"

 לידיעה ב"כיכר השבת"

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?