פיקוח נפש ליהודים בלבד

הרב עובדיה: אין לחלל שבת בשביל להציל גוי

מנהיג ש"ס: כל הרופאים הדתיים שמטפלים בגויים בשבת, דינם כדין מחללי שבת

מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים, 25.05.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הרב עובדיה יוסף מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

לרופאים אסור לחלל שבת כדי לטפל בגוי, טען הרב עובדיה יוסף. בשיעור בהלכות שבת ניתח הרב יוסף, מנהיג ש"ס, את מצבם של רופאים יהודים דתיים הנדרשים לטפל בפצועים לא יהודים בשבת. ב- ynet נכתב כי לדברי הרב, התורה מחייבת טיפול משום פיקוח נפש ביהודים בלבד.

"כל התורה נדחית בשביל פיקוח נפש. יהודי במצב מסוכן בשבת, עושים כל המלאכות כדי להציל אותו", אמר הרב. אחר כך אמר, "אם זה גוי, נגיד היה נוסע ונפצע – היתה תאונת דרכים, והביאו אותו לבית החולים – אסור לישראל לטפל בו".

לדברי הרב יוסף, ב"משנה ברורה" נפסק ש"כל אלה הרופאים הדתיים שמטפלים בחולים גויים בשבת, מחללים שבת ודינם

אם זה גוי, נגיד היתה תאונת דרכים, והביאו אותו לבית החולים – אסור לישראל לטפל בו

כדין מחללי שבת. אבל המציאות היא שמביאים אותם לבית החולים, וחייבים לטפל בהם. ברישיון של הרופאים כתוב: ללא הבדל דת וגזע... אם לא (יטפל), הממשלה לוקחת לו את הרישיון וגם ייענש. מה יעשו מסכנים? יש רופאים יראי שמים, דתיים, שהולכים לפי התורה".

הפתרון ההלכתי שמציע הרב – טיפול בשניים – לפי הכלל, "יחיד שעשה חייב, שניים שעשוה פטורים". לדבריו, "הרופא שצריך לנתח, יקרא לעוד רופא כמוהו, או לאח, שיתפסו את הסכין ויחתכו ביחד. רוצים להדליק את החשמל? יבואו שניים וידליקו את החשמל".

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?