מדירים ללא עונש

ועדת השרים לחקיקה דחתה הצעת חוק נגד הדרת נשים

ח"כ יצחק הרצוג הציע להטיל עונשים כבדים על מי שיפעל להדרת נשים, השרים הצביעו נגד

ח''כ יצחק הרצוג. צילום: The Jewish Agency of Israel, flickrח''כ יצחק הרצוג. צילום: The Jewish Agency of Israel, flickr

ועדת השרים לחקיקה דחתה ביום ראשון הצעת חוק, שלפיה יוטלו עונשים על כל אדם הפועל להדרת נשים מהמרחב הציבורי. חברי ועדת השרים הצביעו נגד ההצעה, בנימוק שעדיף לפעול נגד הדרת נשים באמצעים חינוכיים ובהסברה – ולא בענישה פלילית.

חבר הכנסת יצחק הרצוג מהעבדה, שגיבש את ההצעה, החליט להגיש אותה לכנסת למרות החלטת ועדת השרים. את דחיית ההצעה הוא מגדיר "טעות איומה". לפי הצעת החוק, העונש על מי שפועל להדרת נשים יוכל להגיע לחמש שנות מאסר ולקנס של עד 300 אלף שקל.

הרצוג אמר ל"ידיעות אחרונות": "אם אתה לא מציב סכר בפני התופעה תהיה רק הרעה של המצב. הבעיה כאן היא לא עם הדתיים. הממסד כאן כל כך מרובע, שהוא מפחד מהצל של עצמו ומההשלכות הפוליטיות... אם רוצים למנוע את התופעה צריך

הרצוג מציע להטיל על מי שפועל להדרת נשים עד חמש שנות מאסר וקנס של עד 300 אלף שקל

לקבוע גבול חוקי וברור. זה יהיה מבחן ערכי, ואני מקווה שכל המגנים את התופעה יגלו אומץ ויתמכו בחוק".

הרצוג הודיע על כוונתו להגיש את הצעת החוק כבר לפני כמה חודשים, אבל ועדת השרים לחקיקה ביקשה ממנו להמתין כשלושה חודשים. בפרק זמן זה עסק הצוות הבין-משרדי נגד הדרת נשים בגיבוש צעדים נגד התופעה. הרצוג החליט להגיש את ההצעה לוועדת השרים לאחר שראה שלמרות הזמן שחלף, דבר לא נעשה כדי להיאבק בהדרת נשים.

חברת הכנסת לשעבר מלי פולישוק, שמקדמת מאבק ציבורי למען החוק, אמרה: "החלטת ועדת השרים היא אבסורדית והזויה. יש קשר ישיר בין הדרת נשים ואונס נשים. יש במדינה הדרת נשים, כי מתייחסים את האישה כאל אובייקט מיני".

 איך תוכל לפעול?