רבע הכוס המלאה

רבע מתלמידי הישיבות הגבוהות רוצים ללמוד מקצוע

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "המסקנה החשובה ביותר מן המחקר היא הצורך הדחוף לאכוף את תוכנית הליבה"

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים (צילום אילוסטרציה). צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

25% עד 30% מתלמידי הישיבות ה"גדולות" הרווקים, גילאי 17 עד 20, מעוניינים ללמוד מקצוע, ולא להמשיך במסלול "תורתו אומנותו". הנתונים המצביעים על כך נכללים במחקר שערך מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר כי הוא "מברך על היוזמה של התמ"ת לבחון ולהשקיע בעידוד יציאה לעבודה של אברכי הישיבות כדי שיוכלו לתרום לפרנסת משפחותיהם ולמשק המדינה".

במחקר, שערכו יעקב לופו ואסף מלחי מהתמ"ת, השתתפו כ-400 תלמידי ישיבות "גדולות". בידיעה ב"TheMarker" נכתב, כי למרות הממצאים על רצונם של למעלה מרבע מהתלמידים ללמוד מקצוע, רובם (60%) רואים בלימוד תורה עיסוק מועדף כמקור פרנסה.

רגב מציין גם: "חשוב לראות את שלושת רבעי הכוס הריקה בצד רבע הכוס המלאה. יש לזכור שכבר היום יוצאים לעבודה

60% מתלמידי הישיבות רואים בלימוד תורה עיסוק מועדף

כ-40% מאוכלוסיית הישיבות ולפיכך אין בממצאי המחקר מקור תקווה גדולה ועידוד לעתיד. המסקנה החשובה ביותר מן המחקר היא הצורך הדחוף לאכוף את תוכנית הליבה ולשלב סנקציות ושלילת מענקים בצד ההטבות המתוכננות, שכן בלי שיהיה מחיר לסירוב לצאת לעבודה – לא תתרחש המהפכה הדרושה".

75% מתלמידי הישיבות שהשתתפו במחקר מודעים לקיומן של מסגרות מיוחדות לרכישת השכלה ומקצוע המותאמות לגברים חרדים. שיעורים אלה מעידים על גידול במספר החרדים המביעים נכונות לרכוש מקצוע. עם זאת, רבע מכלל תלמידי הישיבות אינם מכירים את מגוון האפשרויות הפתוחות כיום לפני המגזר החרדי במוסדות אקדמיים.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?