אורנה ברביבאי ב-"7 ימים"

ראש אכ"א: צה"ל שבע רצון מהחרדים שמתגייסים

בראיון מקיף אומרת האלוף אורנה ברביבאי, כי הצבא זקוק לכל החיילים שביכולתו לגייס

ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בנושא חוק טל. מימין: יו''ר הוועדה, ח''כ שאול מופז, יו''ר צוות הפיקוח על חוק טל, ח''כ יוחנן פלסנר, וראש אכ''א, האלוף אורנה ברביבאי. 23012012 צילום: קובי גדעון, פלאש 90ראש אכ''א, האלוף אורנה ברביבאי, עם יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת,  שאול מופז, וח"כ יוחנן פלסנר. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

"רבע מכל שנתון גיוס של גברים לא מתגייס. מתוכם, כ-13% על רקע 'תורתו-אומנותו'. בפגישותי בכנסת, בפני הוועדות השונות, הבאתי את הנתונים היבשים והצגתי מה עושה הצבא כדי לאפשר גיוס חרדים. כיום יש כ-3,000 חרדים שמשרתים בצבא. ב-2011 גויסו 1,200 והיעד ל-2015 הוא 2,400 מתגייסים חרדים לשנה", אומרת ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף אורנה ברביבאי, בראיון שפורסם במוסף "7 ימים".

ברביבאי מודה כי העלות של חיילים חרדים גבוהה מזו של חיילים חילונים או דתיים-לאומיים, "כי הם מגיעים לשירות חובה נשואים עם ילדים וזכאים לתשלום בהתאם. המדינה הכירה בכך ונתנה מענה ייחודי ותקצוב מיוחד של האוצר. אני לא חושבת שזה לגיטימי שצה"ל יאמר שהוא לא רוצה או לא יכול לקלוט אותם. אני חייבת לציין שכאשר הם נקלטים ביחידות, שביעות הרצון מהם גבוהה מאוד, וגם הם יודעים שהשירות הוא מנוף לשילובם בחברה".

לדבריה, גיוס החרדים חיוני לצבא, גם אם הוא מציב בעיות מיוחדות. "מצד אחד אנחנו רוצים לאפשר שירות משמעותי

ב-2011 גויסו 1,200 והיעד ל-2015 הוא 2,400 מתגייסים חרדים לשנה

לאוכלוסיות כולן, גם לדתיים, ומנגד – צריך לשמור על הצבא כצבא העם. החיכוך מובנה. האם כתוצאה מכך ולנוכח האיומים אני צריכה את כולם? התשובה היא כן. השאלה שתלויה ועומדת היא עד כמה הצבא מאפשר לכל חייל לשרת על פי אמונתו, מבלי לפגוע בצבא ובצביון שלו ומבלי לפגוע בכשירות".

ברביאי עמדה לאחרונה בראש ועדה שבחנה את ההתייחסות לשירת נשים בצה"ל והעבירה המלצות לרמטכ"ל, בני גנץ. בראיון היא אומרת שבטקסים רשמיים החיילים חייבים להישאר גם אם נשים שרות. אם החיילים בנופש או באירוע לא מחייב, הם לא חייבים להישאר ולשמוע שירת נשים. לדבריה, אין רבנים שסמכותם גוברת על סמכותם של מפקדי צה"ל. "לחיילים יש רק רב אחד: הרב הצבאי הראשי. הוא משלב בין ההלכה לבין רוח צה"ל".איך תוכל לפעול?