מכתבים לחדו

שלל כיפות סרוגות

כמה דתיים לאומיים משרתים במסלול שח"ר החרדי?

רבים מהמשתתפים במסלול המיועד לחרדים הם דתיים לאומיים, כותבת לחדו"ש אמו של צעיר המשרת במסלול הרגיל

חייל מגדוד נצח יהודה בשעת תפילה 23.11.06 . צילום: אביר סולטן, פלאש 90חייל מגדוד נצח יהודה בתפילה (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

8.3.2012

שחר שלום –

השתתפתי בטקס סיום קורסי תכנות – שני קורסים רגילים וקורס אחד של שח"ר. סיימו שם נדמה לי 17 בוגרים.

אני כותבת לך כי אני מבינה שאתה מהתומכים הנלהבים של המסלול.

אולי זה לא חדש לך, אבל אני די נדהמתי לראות שם הרבה דתיים לאומיים וחרד"לים – בשלל גדלי הכיפות הסרוגות. התבוננתי היטב, גם בחיילים וגם במשפחות. הצלחתי לזהות שניים או שלושה חרדים "אמיתיים" ונשותיהם. אבל הרבה יותר ד"לים!

שמעתי מישהו שציטט אחד מהבוגרים שאמר שזה בערך חצי-חצי.

על מי אנחנו עובדים? המדינה מוציאה תקציבי ענק, וכל הטרראם התקשורתי הזה על אנשים ש:

א. ממילא היו משרתים בצבא, ו-

ב. ככל הנראה בעלי השכלה כללית מספיקה לשילוב בשוק העבודה?

אז נכון שיש מגמת התחרדות בציבור החרד"ל, והחרדים שבהם נוטים להתחתן מוקדם ולשרת שירות קצר ומאוחר, אבל השירות בשח"ר רק ירחיק אותם מההשתלבות הנוכחית בחברה וודאי שלא שווה את כל המאמץ והכסף.

והחרדים – או שהם לא באים, או שזה פשוט בלוף שאפשר לצאת מהישיבה ישר לתוך מסלול כזה, והם לא עומדים בתנאי הסף?

נדמה לי שאם נגרד עוד קצת מתחת לפני השטח, נגלה שגם החרדים הספורים הם לא מהמסלול הסטנדרטי – למשל, עולים מארה"ב שיודעים אנגלית, אולי כאלה שסיימו ישיבה חרדית תיכונית (יש כמה כאלה).

אמא של בוגר קורס תכנות

________________________________________

8.3.2012

שלום רב.

תודה על המכתב

אכן הבעיה שאת מעלה נחשפה לאחרונה בישיבות צוות הפיקוח על חוק טל של הכנסת בראשות ח"כ יוחנן פלסנר ואחר כך בעיתון "הארץ".

תופעה דומה קיימת בגדוד נצח יהודה החרדי. אבל העלויות של חייל בנצח יהודה קטנות בהרבה מהעלויות של חייל בשח"ר ולכן הבעיה קטנה יותר.

הנה כמה היבטים של הבעיה: לא ברור איך אפשר למנוע את התופעה (מדובר בדתיים לאומיים שקיבלו דחיית שירות בדיוק כמו החרדים והם תלמידי ישיבות גבוהות וכוללים בדיוק כמו החרדים. ספק אם די בעובדה שיש להם השכלה כללית כדי לפסול

המדינה מוציאה תקציבי ענק, על אנשים ש:א. ממילא היו משרתים בצבא, וב. ככל הנראה בעלי השכלה כללית מספיקה לשילוב בשוק העבודה?

אותם לשח"ר. זאת, כפי שאי אפשר לפסול לשח"ר חרדים בוגרי ישיבות תיכוניות).

גם לא ברור האם באמת האברכים החרד"ליים היו מתגייסים בכל מקרה.

סביר שגם אם היו מתגייסים היו עולים לצה"ל אותם תשלומי משפחה כלומר ההבדל בעלות אינו כזה גדול.

 ברור שלצה"ל נוח מאוד למלא את התקנים החרדיים בכוח אדם ד"לי משכיל. ברור שלמדינה יש עניין להגביל את מספר הדתיים לאומיים בשח"ר, שכן היא משקיעה את המאמץ הגדול כדי להוציא חרדים לשירות ועבודה.

לא ברור אם התופעה קיימת בכל המקצועות של שח"ר או רק במתוחכמים שבהם (מחשבים).

אם תרצי אפיץ את מכתבך בין חברי צוות פלסנר והאנשים שפועלים סביבו.

בברכה

שחר אילן

________________________________________

אתה רשאי להפיץ את המכתב לפי שיקול דעתך. אני מתנצלת על האנונימיות אבל איני רוצה לסבך את החייל הפרטי שלי.

אתה צודק לגבי השורה התחתונה מבחינה כספית – חרד"לים נשואים היו עולים אותו הדבר. אבל לטווח ארוך קיומו של המסלול הזה, שהוא נוח יותר מבחינה משפחתית לחייל הנשוי עשוי לגרום להם לדחות את השירות באופן מתוכנן לגיל מבוגר. אני גם חוששת שזה יעצים את ההתבדלות של הציבור החרד"ל מהחברה הישראלית (ויקרב אותו לציבור החרדי).

נקודה נוספת היא מצג השווא שמתקבל מהנתונים על היענות חרדית גדלה והולכת לגיוס. כן, סביר שהתופעה בולטת יותר במקצועות שלהם דרישות סף גבוהות, כמו תכנות ובודק תוכנה, ומצד שני בנח"ל החרדי (בגלל מוטיבציה נמוכה לשירות קרבי אצל חרדים ולהיפך אצל ד"לים). אבל שווה לבדוק.

שוטטתי בחדרי חרדים – מקצועות המחשב הם אלו שמקבלים את רוב תשומת הלב. המון באזז, ובגדול גישה תועלתנית – כמה משלמים, עם איזה מקצוע יוצאים. הם גם חיים באיזה סרט שיחידות הצבא השונות מחזרות אחריהם כי הם כאלה מוצלחים (הם לא מבינים שהם חוץ תקניים, ואני משערת שהפרויקטורים החרדים שרצים אחריהם מקבלים משכורת מהג'וינט או התמ"ת).איך תוכל לפעול?