פגיעה באמון הציבור

התנועה לאיכות השלטון: לבדוק את הליך שחרור בניזרי

מנכ"ל התנועה דורש מיו"ר ש"ס, אלי ישי, לבדוק אם מתאים למנות את בניזרי לתפקיד פעיל במפלגה

השר לשעבר שלמה בניזרי משס חוגג את שחרורו המוקדם מהכלא בכנס של ישיבת אור החיים. 01032012 צילום קובי גדעון פלאש 90השר לשעבר שלמה בניזרי חוגג את שחרורו המוקדם מהכלא בכנס של ישיבת אור החיים. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

מנכ"ל התנועה לאיכות השלטון, אלי סולם, פנה לשר הפנים, אלי ישי, בדרישה לבחון היטב אם השר לשעבר שלמה בניזרי, ששוחרר מהכלא בשבוע שעבר, מתאים להתמנות לתפקיד פעיל בש"ס. סולם הדגיש כי התבטאויותיו של בניזרי לאחר ששוחרר מהכלא בשחרור מוקדם, מלמדות על כשל משמעותי באופן שבו הוא תופס את מערכת השלטון ומערכת החוק במדינה.

בניזרי, שנדון למאסר לאחר שהורשע בשוחד, הפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע, השתחרר לאחר שהוחלט לנכות שליש מתקופת מאסרו. עם שחרורו בשבוע שעבר תקף את מערכת המשפט, טען כי תפרו לו תיק ויצא נגד השופט אדמונד לוי. הוא אף אמר כי כאבו בכלא היה גדול מסבלו של גלעד שליט.

התנועה לאיכות השלטון טוענת כי מקומו של אדם שאינו מקבל את שלטון החוק ותוקף אישית שופט בבית המשפט העליון אינו בבית הנבחרים. מנכ"ל התנועה הוסיף כי הוא מצפה שישי ימנע מבניזרי חזרה לתפקוד פעיל בתנועת ש"ס.

בעקבות פרסום דבריו של בניזרי פנתה התנועה לאיכות השלטון ליועץ המשפטי לממשלה. במכתב ליועץ המשפטי נאמר כי התקפתו משולחת הרסן של בניזרי על מערכת המשפט ושלטון החוק, תוך שהוא מציג עצמו כקדוש מעונה, אינה עולה בקנה אחד עם שחרורו המוקדם. התנועה ביקשה לקבל את פרוטוקול הדיונים של ועדת השחרורים, שבהם לפי הפרסומים הביע בניזרי חרטה על מעשיו.

אם הפרסומים נכונים, שחרורו של בניזרי היה מיקח טעות והתבסס על חרטה לא כנה

היועצת המשפטית של התנועה, עו"ד צרויה מידד לוזון, הדגישה שאם הפרסומים נכונים, שחרורו של בניזרי היה מיקח טעות והתבסס על חרטה לא כנה. היא כתבה כי נראה ששחרורו המוקדם של בניזרי מעביר מסר שלילי לציבור.

במכתב קודם ליועץ המשפטי, בעקבות החלטת הועדה לשחרר את מר בניזרי, הביעה התנועה עמדה כי בפרשות חמורות של מעילת נבחרי ציבור בנאמנותם ובשליחותם הציבורית, ישנה חשיבות מיוחדת ליצירת הרתעה אפקטיבית אשר תחזק את אמון הציבור בנבחריו ושלטון החוק ותמנע הישנות מקרי שחיתות שלטונית נוספים בעתיד.

לצערנו, מוסיפה עו"ד מידד לוזון, במקרה זה נראה כי שחרורו המוקדם של מר בניזרי מעביר מסר שלילי לציבור ושם לאל את מאמצי מערכות המשפט ואכיפת החוק ליצירת הרתעה אפקטיבית של אנשי ציבור מפני מעשי שחיתות.

בפברואר, לאחר שפורסם כי כי ועדת השחרורים החליטה לנכות שליש מעונשו של בניזרי, קראה התנועה ליועץ המשפטי לממשלה לבחון אם הוועדה הביאה בחשבון את השיקולים של פגיעה חמורה באמון הציבור במערכת המשפט.

לידיעה על המכתב לישי

 לידיעה על הפנייה ליועץ המשפטי לממשלה

 לידיעה על עמדת התנועה בעקבות החלטת ועדת השחרוריםאיך תוכל לפעול?