הפרת איזון

73% תומכים בפסיקת בג"ץ בנוגע לשבת

סקר מכון סמית לחדו"ש לקראת פגישת נתניהו והחרדים בנושא השבת: בין התומכים בפסיקה, 97% מהחילונים, רובם מצביעי המפלגות האזרחיות בקואליציה

תמיכה בפסיקת בגץ לפי הצבעה לכנסתתמיכה בפסיקת בגץ לפי הצבעה לכנסת

73% מהציבור היהודי בישראל תומכים בפסיקת בג"ץ אשר אישרה את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב בעניין פתיחת עסקים בשבת. בפסיקה תומכים 97% מהחילונים, 72% מתושבי תל אביב ורוב בקרב מצביעי המפלגות האזרחיות בקואליציה. כך עולה מסקר שערך מכון סמית לעמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון. הסקר נערך ב-26 ו-27 באפריל 2017 בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל.

חדו"ש מפרסמת את ממצאי הסקר לקראת פגישת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם ראשי הסיעות החרדיות, שבמרכזה חוק שיעקוף את החלטת בג"ץ בנושא השבת ויבטל את חוק העזר העירוני שעליו החליטת מועצת עיריית תל אביב, המאפשר פתיחה מוגבלת של מרכולים בתל אביב.על פי הפרסומים הפגישה צפויה להתקיים היום (יום חמישי) בצהריים, ובה יציגו ראשי המפלגות החרדיות את דרישתם לחקיקה, לאחר שאיימו לאחרונה כי יפילו את הממשלה על רקע מאבקי השבת.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, אמר: "ישראל מתמודדת במגוון נושאים עם האתגר של זהותה כמדינה 'יהודית ודמוקרטית', תוך ניסיונות חוזרים של המפלגות החרדיות לעשות שימוש בכוחן הפוליטי כדי לכפות את שאיפתן להפוך את ישראל למדינת הלכה ותוך התעלמות מן העובדה הברורה שרוב גדול בציבור רוצה בהגמשת איסורי השבת, תוך שמירה על אופי מיוחד

הרב רגב, מנכ"ל חדו"ש: "על ראש הממשלה להבין שעליו לייצג את הציבור ואת צורכי המדינה ולא להיכנע לאיומים"

של היום בהשוואה לשאר ימי השבוע. דווקא פסיקתו של בית המשפט העליון קלעה לרצון הציבור ונתנה ביטוי ראוי לאיזון הכלול בנוסחה 'יהודית ודמוקרטית', תוך העדפת היכולת של הרשויות המקומיות להכריע בדבר הפרהסיה העירונית מתוך התחשבות ברצון התושבים בכל עיר. יש לקוות שהאיזון שבו תמך בית המשפט העליון יישמר גם בהמשך. מפתח חיוני לכך הוא שראש הממשלה יבין שעליו לייצג את הציבור ואת צורכי המדינה ולא להיכנע לאיומים, וכי אף מפלגות האופוזיציה יודיעו שלא יחברו למפלגות החרדיות להפלת הממשלה תוך כניעה לסחטנות הפוליטיקאים החרדים!"

השאלה שנשאלה בסקר היתה: "בעקבות פסיקת בג"ץ אשר אישרה את חוק העזר של עיריית תל אביב בעניין פתיחת שלושה מתחמי מסחר בשבת וכן מספר מוגבל של מרכולים בחלקי העיר האחרים [כ-160 במקום כ-300 הפתוחים היום] דורשות המפלגות החרדיות חקיקת חוק עוקף בג"ץ שיבטל את פסיקת בית המשפט וימנע פתיחת עסקים כאלה, גם בהיקף מוגבל, על פי שיקול דעתן של רשויות מקומיות. באילו מהעמדות הבאות את/ה תומך/ת: פסיקת בג"ץ שאישרה את חוק העזר העירוני או קבלת דרישת המפלגות החרדיות לחקיקת חוק עוקף בג"ץ".

תמיכה בפסיקת בגץ לפי הגדרה דתיתתמיכה בפסיקת בגץ לפי הגדרה דתית

כאמור, 73% השיבו כי הם תומכים בפסיקת בג"ץ אשר אישרה את חוק העזר העירוני, מתוכם 97% חילונים, 91% מסורתיים לא כל כך קרובים לדת, 60% מסורתיים קרובים לדת, 27% דתיים ו-4% חרדים. לתמיכה בהחלטת בג"ץ שותפים גם 72% מתושבי תל אביב. רק 27% תומכים בקבלת דרישת המפלגות החרדיות לחקיקת חוק עוקף בג"ץ.

כבר בסקר קודם שנערך בהזמנת חדו"ש בינואר 2017 עלה בבירור כי 71% מן הציבור היהודי תומכים בכך שהכרעות אלה יתקבלו על ידי הרשות המקומית ולא על ידי שר הפנים [16% בלבד] או אף ראש הממשלה או שר לא דתי אחר [13%].

הבוקר פורסם כי יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דוד אמסלם מהליכוד, אמר כי "חייבים לשמר את הסטטוס-קוו בכותל ובשבת. זו עמדת רוב מצביעי הליכוד". לנוכח תמיכתו בעמדות החרדיות בעבר, אין זה מפתיע לראות שח"כ אמסלם טועה ומטעה: לפי ממצאי הסקר, 63% ממצביעי הליכוד לכנסת תומכים בפסיקת בג"ץ! לתמיכה זו שותפים גם 87% ממצביעי כולנו, 100% ממצביעי ישראל ביתנו ואף 42% ממצביעי הבית היהודי.

גם בסקר קודם בנושא שערך מכון סמית בהזמנת חדו"ש בינואר 2017, תמכו רק 26% ממצביעי הליכוד בקבלת דרישת המפלגות החרדיות לביטול חוק העזר, כך שייסגרו כל המרכולים בשבת בתל אביב.איך תוכל לפעול?