מהמונופול למתחרה

מנהל מערך כשרות ברבנות עבר ל"השגחה פרטית"

הרב אורן דובדבני, שניהל את מערך הכשרות בגבעתיים ובעבר עבד במקסיקו ובאירופה, הצטרף לעמותה המבקשת לפרק את המונופול של הרבנות בתחום הכשרות

פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים. 28.03.2011. צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90פקחי הרבנות בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90

הרב אורן דובדבני, מנהל מערך כשרות ברבנות הראשית, עזב את תפקידו והתמנה לראש מערך הכשרות של "השגחה פרטית", עמותה המעניקה שירותי כשרות פרטיים.

דובדבני עובד בתחום הכשרות זה כ-20 שנה ויש לו ניסיון רב בניהול מערכי כשרות. בעבר ניהל את מערך הכשרות במקסיקו – שם היה האחראי על פיקוח הכשרות בלמעלה מ-480 חברות מזון וכ-500 מפעלים ובתי עסק. הוא גם פיקח על שחיטה של בשר המיובא ממקסיקו לישראל והיה המפקח על אגפים של ארגוני הכשרות הבינלאומיים OU ו-OK. הרב דובדבני היה בין השאר יועץ כשרות בכיר לארגוני הרבנים בגרמניה ובטורקיה. תפקידו האחרון היה מנהל מערך הכשרות מטעם הרבנות בגבעתיים.

הרב אהרון ליבוביץ', ראש "השגחה פרטית", אמר: ״ההצטרפות של הרב דובדבני ל'השגחה פרטית' היא הבעת אמון בשינוי

הרב דובדבני: ניסיתי לקדם את הכשרות מתוך הרבנות, ויש שם הרבה מאוד אנשים טובים, אבל מבנה המערכת לא באמת מאפשר תיקון ושיפור המצב הקיים

שאנחנו מבקשים לקדם בשוק הכשרות בישראל: מעבר ממצב של מונופול כושל ומכשיל לתחרות שתשפר את איכות השירות שמקבלים בתי עסק ממשגיחי הכשרות, תמנע עלויות עודפות במשק ותחזיר את אמון הציבור בכשרות".

הרב דובדבני: "אני מגיע מתוך המערכת, מכיר היטב את תאגידי הכשרות השונים בעולם ואין לי ספק שהמודל התחרותי שמקדמת ׳השגחה פרטית׳ הוא המודל הנכון למשק, לבתי העסק והכי חשוב – לקהל שומרי הכשרות. השגחה הלכתית, איכותית ומקצועית לאורך זמן אפשרית רק בתנאי תחרות".

לפי אתר "סרוגים", דובדבני התייחס גם להחלטתו לעבור מהרבנות ל"השגחה פרטית". ״ניסיתי לקדם את הכשרות מתוך הרבנות, ויש שם הרבה מאוד אנשים טובים עם כוונות טובות, אבל מבנה המערכת לא באמת מאפשר תיקון ושיפור המצב הקיים", אמר הרב דובדבני.

לידיעה ב"סרוגים"איך תוכל לפעול?