לא פה ולא שם

לא נשואים, לא רווקים: המלכוד של הזוג אורן

בני הזוג אורן נישאו כדת משה וישראל עם רב אורתודוקסי, אבל באופן פרטי. כשבאו להירשם ברבנות נפסק כי הנישואים נחשבים "ספק קידושין". בני הזוג מאיימים לעתור לבג"ץ וברבנות דורשים שיינשאו בשנית

בנין הרבנות הראשית. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90בנין הרבנות הראשית. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נועם אורן, צעיר דתי מירושלים, התחתן לפני כמה שבועות עם בחירת לבו. הטקס היה אורתודוקסי והתקיים בניצוחו של הרב האורתודוקסי מיכאל אברהם. למרות זאת, בית הדין הרבני פסק כי הנישואים נחשבים "ספק קידושין". בעקבות הפסיקה מעמדם של בני הזוג אינו ברור. הם לא בדיוק נשואים, אבל גם לא בדיוק רווקים.

בני הזוג החליטו להינשא כהלכה – אבל בנישואים פרטיים, בלי להירשם לנישואים ברבנות. אחרי החופה והקידושים הם נרשמו בבית הדין החרדי של הרב אברהם דב לוין, שאישר את כשרות הטקס. "התחתנו באופן הלכתי לחלוטין, ואחרי החתונה ביקשנו מהרבנות שיכירו בנישואים שלנו", סיפר נועם אורן ל-ynet. "זה לא בדיוק קרה".

עורכת הדין בתיה כהנא-דרור, מנכ"לית ארגון מבוי סתום, אומרת שאף על פי שבני הזוג נישאו בחתונה יהודית כהלכה, הם הוסיפו סעיף "על תנאי" בקידושין, המגן על האשה במצב של גירושין או עגינות. הרבנות, לדבריה, אינה מכירה בכך.

לדבריה, בני הזוג פנו בעצתה לאישור הנישואים לבית הדין הרבני, "אך שם החליטו החלטה מאוד מוזרה: שמצד אחד הזוג הזה לא ייחשב כנשוי מבחינה הלכתית, ובוודאי לא יירשם כנשוי במדינת ישראל – ומצד בני הזוג לא פנויים. זאת אומרת, אסור להם להתחתן עם אחרים".

הרב אברהם: הרבנות פה בעצם מנסה לשמור על המונופול שלה... הכוח של הרבנות לא יתערער כל עוד הציבור לא ינסה לערער אותו

את הזוג השיא הרב מיכאל אברהם, רב אורתודוקסי המלמד במכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן. אבל הרב אברהם אינו מוכר כמורשה לסדר חופה וקידושין.

"חלק מהעניין הוא לא התנאי וההסכם שנעשה לפני הנישואין, אלא עצם זה שאנחנו מנסים לרשום נישואין שנעשו באופן פרטי", אומר הרב אברהם."הרבנות פה בעצם מנסה לשמור על המונופול שלה... דבר אחד ברור: הכוח של הרבנות לא יתערער כל עוד הציבור לא ינסה לשתף פעולה ולערער אותו. אם הציבור נותן גיבוי לעניין הזה, היא תמשיך להיות בעלת המונופול".

בני הזוג אורן מתכוונים לערער בבית הדין הרבני הגדול. אם הערעור לא יתקבל יפנו לבג"ץ. "אין לנו ברירה", אומרת כהנא-דרור. "נוצר פה מצב אבסורדי שנישואים אזרחיים מוכרים במדינת ישראל – ואילו אנשים שומרי תורה ומצוות שנישאו כדת משה וישראל לא יירשמו ולא ייחשבו נשואים".

מבית הדין הרבני נמסר בתגובה: "בית הדין הרבני בירושלים דחה בקשת זוג לאישור רטרואקטיבי של נישואין שנערכו ללא רישום מוקדם בלשכת הרבנות המקומית, ושהוסדרו בהסכם חתום שבו תנאים בתוקף הקידושין".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?