לא לחלוק להם כבוד

בג"ץ נתן הכשר להטלת חרם קהילתי על סרבני גט

בדיון בעתירה שהגישו שני סרבני גט קבעו שופטי בג"ץ כי בתי הדין הרבניים לא חרגו מסמכותם כשהטילו על הסרבנים עונש המכונה "הרחקות דרבנו תם"

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בג"ץ נתן אתמול הכשר להטלת סנקציות קהילתיות ודתיות על סרבני גט. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שהגישו שני סרבנים, שבתי הדין הרבניים המליצו להטיל עליהם חרם. שני העותרים, עודד גז וסרבן נוסף ששמו נותר חסוי, מסרבים זה שנים לשחרר את נשותיהם. שניהם נמלטו מישראל.

חמישה מבין שבעה השופטים בהרכב שדן בעתירה קבעו כי בתי הדין הרבניים לא חרגו מסמכותם כשהחליטו להטיל על סרבני הגט את הסנקציות, המכונות "הרחקות דרבנו תם". הדיינים קראו לציבור להתרחק מהסרבנים, לא לסחור או להתפלל אתם ו"לא לחלוק להם כבוד" עד שישחררו את נשותיהם.

פרקטיקה זו, מציין "הארץ", קרויה על שם רבנו תם, מגדולי הפוסקים והפרשנים, שחי בצרפת במאה ה-12. בתי דין רבניים בישראל ובחו"ל מטילים סנקציות כאלה בעשרות מקרים של סרבנות גט.

בינואר 2016 קבע בית הדין הרבני הגדול, בהרכב שבראשו עמד הרב הראשי דוד לאו, כי היות שגז התעלם מפסק דין הכופה

שני העותרים מסרבים זה שנים לשחרר את נשותיהם ושניהם נמלטו מישראל

עליו גט ומשורה ארוכה של החלטות בעניינו, יש לנהוג בו הרחקה דרבנו תם. הרב לאו התיר לאשה העגונה לפרסם את שמו ותמונתו של גז כדי להגביר את הלחץ עליו. גז ברח מהארץ וכעבור כמה חודשים נלכד בבלגיה, שם הוא מוחזק במעצר.

מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי, בירך על ההחלטה ואמר כי בג"ץ "נתן גיבוי וחיזוק לבתי הדין הרבניים במאבקנו העיקש וחסר הפשרות נגד סרבני הגט – בחיפוש אחר כל דרך אפשרית להציל עגונות".

מרכז רקמן לקידום מעמד האשה, שעורכי הדין שי זילברברג וקרן הורוביץ ייצגו מטעמו את פרודתו של גז, בירך על ההחלטה: "בפסיקתו זו בג"ץ מכיר בכלי קריטי חשוב שעשוי לסייע לחלץ נשים רבות מעגינותן, בעיקר כאשר סרבן הגט בורח לחו"ל ואין אפשרות לנקוט נגדו סנקציה של מאסר".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?