מחיר המחאה

עלות קמפיין החרד"קים: 10,000 דולר בחודש

חוברת שכתבו אנשי העדה החרדית, המיועדת לגיוס תרומות מחרדים בחו"ל, מפרטת את העלות של פעולות בקמפיין נגד גיוס חרדים, כמו הפצת פאשקווילים והגנה משפטית למפגינים שנעצרו

כרזות במאה שערים בעקבות חוק הגיוס מכריזות לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס. 26.03.2014 צילום: נתי שוחט, פלאש 90כרזות במאה שערים בעקבות חוק הגיוס מכריזות "לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס". צילום: נתי שוחט, פלאש 90

חרדים רבים שהשתתפו בהפגנות נגד גיוס בחורי ישיבה לצה"ל נעצרו ונזקקו להגנה משפטית, בעלות לא מעטה. גם ההפגנות נגד הגיוס, ובכלל זה הפאשקווילים והכרזות שהופצו בשכונות החרדיות, כרוכים בעלויות גבוהות.

"כיכר השבת" פרסם חוברת שמיועדת להפצה בקרב חרדים המתגוררים בחו"ל, בניסיון לגייס תרומות למימון המחאה נגד הגיוס. החוברת מיועדת להפצה בעיקר באזורים שבהם מתגוררים אנשי חסידות סאטמר.

החוברת מופצת על ידי "קרן הגיוס", ומחבריה – שלפי ממצאים שמביא "כיכר השבת" משתייכים לעדה החרדית – מביאים נתונים המצביעים על עלייה משמעותית באחוזי הגיוס של בני ישיבות בשנים האחרונות.

חוברת גיוס התרומות מיועדת להפצה בעיקר באזורים שבהם מתגוררים אנשי חסידות סאטמר

הם מציגים גם נתונים על העלויות של פעילויות שונות למניעת גיוס של צעירות וצעירות מהציבור החרדי. לפי החוברת, העלות של פעילות משרדית שבועית ל"הצלת גיוס בנות" היא 750 דולר. העלות של מפעל איגוד בני תורה הספרדים היא 360 דולר ביום.

בחוברת מפורטות גם העלויות של קמפיין החרד"קים – מסע ההסברה נגד חרדים שהתגייסו לצבא. מחירן של מודעות קיר המתפרסמות במסגרת הקמפיין הוא כ-1,000 דולר בחודש, הפצת מיליון פאשקווילים עולה 2,000 דולר ועלות המדבקות בקמפיין מסתכמת ב-1,000 דולר בחודש. בחוברת נכתב שהעלות הכוללת של שקמפיין החרד"קים היא 10,000 דולר בחודש.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?