אירוע חריג

הבעל הכה את אשתו, תביעת הגירושים נדחתה

בית הדין הרבני האזורי בירושלים דחה תביעת גט שהגישה אשה שסבלה מאלימות מצד בעלה. הדיינים טענו כי הגשת התביעה הביאה להתפרצות האלימות מצד הגבר

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בין הדין הרבני האזורי בירושלים דחה תביעת גירושים שהגישה אשה, אף על פי שבעלה הורשע בעבירה של אלימות נגדה וישב בבית הכלא בשל כך. הנימוק של הדיינים לדחיית התביעה: האשה התעקשה לסיים את הקשר הזוגי לפני האירוע האלים, ולא ניסתה פעם נוספת להביא ל"שלום בית", ובכך הביאה להתפרצות האלימה מצד הגבר. לכן האירוע האלים אינו מהווה עילה לגירושין.

בני הזוג, תושבי ירושלים, היו נשואים 24 שנים. האשה הגישה תביעה לגט מבעלה ב-2014, בטענה שבתקופת הנישואים סבלה מאלימות פיזית, אלימות נפשית והתעללות מינית. בעוד התיק מתנהל הוגש כתב אישום נגד הגבר. לפי כתב האישום, הוא ניסה לחנוק אותה, איים כי ירצח אותה והפר צו הרחקה מביתם המשותף. למרות כל אלה, בית הדין הרבני דחה את תביעת האשה לפני כחצי שנה.

בידיעה ב-ynet נכתב כי שבועות מעטים לאחר שתביעת הגירושין נדחתה הכה הגבר את האשה. הוא הורשע בתקיפה,

עו"ד כהנא-דרור: בית הדין האזורי הצדיק והכשיר אלימות קשה נגד נשים וגילה סובלנות כלפיה

בגרימת חבלה ובאיומים. בית המשפט גזר עליו מאסר בפועל ועל תנאי ופסק פיצוי כספי לאשה.

בעקבות ההרשעה ערערה האשה, באמצעות עו"ד הדס גרוסמן, לבית הדין הרבני הגדול, שהורה על דיון חוזר בערכאה המקורית. בית הדין הרבני בירושלים דן שנית בתביעה, והחליט שוב לדחות אותה. הדיינים – הרב יוסף גולדברג, הרב דוד בירדוגו והרב מרדכי רלב"ג – כתבו כי התקיפה היתה "אירוע חריג וחד פעמי" וציינו כי בבית המשפט "הבעל הודה בטעות שעשה וסביר להניח שלא יחזור בעתיד על מעשיו".

עורכת הדין בתיה כהנא-דרור, מנכ"לית ארגון מבוי סתום, המלווה את האשה, מתחה ביקורת על בית הדין. לדבריה, בית הדין האזורי "חרג מסמכותו לשפוט בהתאם לכללי הצדק הטבעיים, למוסר, להלכה ולחוק, כשהצדיק והכשיר אלימות קשה נגד נשים וגילה סובלנות כלפיה". בכוונתה להעביר את הפסיקה לעיונם של שרת המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה ולדרוש את התערבותם הדחופה.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?