נגד פסיקת בג"ץ

ועדת השרים: בתי"ד רבניים יעסקו בדיני ממונות

בג"ץ קבע שבתי דין רבניים יעסקו רק בדיני אישות. ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק של ח"כ משה גפני, שמאפשרת לבתי הדין הרבניים לדון בדיני ממונות, אם שני הצדדים מסכימים לכך

ח''כ משה גפני בישיבה בכנסת 10.03.2014 צילום: פלאש 90ח''כ משה גפני בישיבה בכנסת. צילום: פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול הצעת חוק שיזם ח"כ משה גפני מיהדות התורה, שקובעת כי בתי הדין הרבניים יוכלו לדון בדיני ממונות, אם שני הצדדים מסכימים לכך.

החוק הקיים מאפשר לבתי הדין הרבניים לדון רק בדיני אישות. במשך שנים נעשה ניסיון לאפשר להם לדון גם בדיני ממונות. הצעת החוק של גפני, שאושרה בוועדת השרים, היא צעד משמעותי בכיוון הזה.

"בשעתו החליט בג"ץ שבתי הדין הרבניים יכולים לדון רק בנושאי אישות ולא יכולים לעסוק בנושאים של דיני ממונות", אמר גפני. "עוד עם זבולון אורלב, יצחק לוי ודוד אזולאי ניסיתי להעביר חוק שישנה את המצב, ולא הצלחנו. אני מאוד שמח עכשיו".

בבתי הדין הרבניים מכנים את הצעת החוק של גפני מהלך דרמטי והיסטורי

בבתי הדין הרבניים מכנים את הצעת החוק של גפני מהלך דרמטי והיסטורי. מקורות בבתי הדין אמרו ל"כיכר השבת" כי הם מקווים שהצעת החוק תעבור בשלוש קריאות בכנסת.

במאמציו להשיג הסכמה להצעת החוק נפגש גפני בשבועות האחרונים עם שרת המשפטים, איילת שקד, ועם בכירי משרד האוצר. האחרונים לא קיבלו את ההצעה בתחילה, אבל לאחר השיחות עם גפני הושגה הסכמה בין הצדדים.

למאבק לשינוי המצב החוקי בנוגע לתחומי הסמכות של בתי הדין הרבניים היה שותף בשנתיים האחרונות הרב הראשי ונשיא בית הדין הגדול יצחק יוסף.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?