לא ליד אחד כזה

חברות קדישא ביישובים רבים מסרבות לקבור הומואים

בתחקיר ששודר בתוכנית הכלכלית בערוץ 2 אמרו אנשי חברות קדישא ביישובים שונים כי הם מעדיפים שלא לקבור נפטרים הומואים

מצעד הגאווה בירושלים. 29.07.2010. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90מצעד הגאווה בירושלים,  2010 (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עובדי חברות קדישא ביישובים שונים מסרבים לקבור הומואים. בתחקיר ששודר ב"תוכנית חיסכון", התוכנית הכלכלית של ערוץ 2, אמר איש חברה קדישא בראש העין: "לא קוברים יהודי שומר תורה ומצוות ליד אחד כזה. יקברו אותו לא בחלקה, נעשה את זה בשקט".

נציגת חברה קדישא בנתיבות אמרה: "אם יש לכם אפשרות לקבור אותו במקום אחר, עדיף. למנוע את כל העגמת נפש". איש חברה קדישא בעתלית הוסיף: "היתה לי בעיה כזו לפני כמה שנים ובסוף הוא לא נקבר.הוא נקבר במקום אחר". גם אנשי חברה קדישא ביישובים אחרים תיארו מקרים דומים.

אם יש לכם אפשרות לקבור אותו במקום אחר, עדיף. למנוע את כל העגמת נפש

אתר חדשות הקהילה הגאה, WDG, מציין כי בישראל פועלות עשרות חברות קדישא באופן עצמאי, המקבלות את תשלומי הקבורה מהמוסד לביטוח לאומי. חברות קדישא מקבלות רישיון פעולה מהמשרד לשירותי דת, אבל כל אחת מהן קובעת באופן עצמאי את ההוראות ההלכתיות שלפיהן היא פועלת. חברות מסוימות בוחרות שלא לקבל לקבורה הומואים, או למנוע מזוגות הומואים לרכוש חלקת קבר זוגית.

מהמשרד לשירותי דת נמסר: "נטייתו המינית של הנפטר אינה רלוונטית לנושא הקבורה. על פי חוק כל אזרח זכאי לקבורה וחברות הקדישא מאפשרות לנהל את הטקס על פי בקשת המשפחה".

לידיעה באתר WDGאיך תוכל לפעול?