תקדים כפול ובעייתי

בג"ץ נגד הוראת הרב יוסף לדון שנית בגט לעגונה

הרב הראשי ביקש לכנס את בית הדין הרבני הגדול לדיון בערעור על גט שניתן בשנת 2014 לאשה שבעלה מחוסר הכרה ומוגדר צמח. בג"ץ הוציא צו על תנאי המונע את הדיון

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, באירוע בתל אביב. 28022016 צילום: יעקב כהן, פלאש 90הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף. צילום: יעקב כהן, פלאש 90

צו על תנאי שהוציא אתמול בג"ץ מונע מבית הדין הרבני הגדול לדון בערעור על גט שניתן ב-2014 לאשה שבעלה מחוסר הכרה. הצו מנוגד להחלטה של הרב הראשי יצחק יוסף, שקבע את הדיון.

ראש ההרכב, השופט אליקים רובינשטיין, מתח ביקורת על החלטתו של הרב יוסף. "למה להתעסק בערעור הזה, שומו שמים?" אמר רובינשטיין. את ההכרעה הסופית בעניין דחו השופטים רובינשטיין, יורם מלצר וחנן דנציגר למועד אחר.

בג"ץ דן בפרשה בעקבות פסק דין תקדימי שנתן באפריל 2014 בית הדין הרבני בצפת, שהתיר אשה עגונה שבעלה נפצע אנושות בתאונת דרכים והפך לצמח. רבנים חרדים בכירים, ובהם הרב יצחק יוסף, התנגדו לפסק הדין. לאחר שאדם פרטי שלא היה צד בהליך קבלת הגט – ראובן כהן – הגיש ערעור על פסק הדין, הורה הרב יוסף בנובמבר על דיון חוזר בגט שניתן לאשה. האשה ערערה לבג"ץ על הוראתו של הרב הראשי באמצעות עורכת הדין בתיה כהנא-דרור, מנהלת ארגון "מבוי סתום".

היועץ המשפטי לממשלה: אין כל בסיס משפטי להכביד על העותרת, כלכלית ורגשית, ולשלוח אותה לקיים בבית הדין הרבני הגדול הליך שאיננו מוסדר בדין

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מתנגד להחלטתו של הרב יוסף. "אין כל בסיס משפטי להכביד על העותרת, כלכלית ורגשית, ולשלוח אותה לקיים בבית הדין הרבני הגדול הליך שאיננו מוסדר בדין", כתב מנדלבליט בחוות דעת שהגיש לבג"ץ.

"הארץ" מציין כי בדיון בבג"ץ התברר שהרב יוסף קבע במקרה הנוכחי שני תקדימים: מעולם עד כה לא אפשר בית הדין הרבני ל"אדם מהרחוב" לערער על תיק שאין לו נגיעה בו, ומעולם עד כה לא כינס נשיא בית הדין הרבני הגדול דיון מיוחד בהשתתפות 11 דיינים, כפי שעשה כעת הרב יוסף.

עו"ד רפאל שטוב, המייצג את כהן, אמר כי העתירה נגד החלטתו של הרב יוסף היא "ניסיון לפגוע באופן ישיר בנשיא בית הדין הרבני הגדול". הוא גם טען כי לבעל מחוסר ההכרה לא היה ייצוג בבית הדין שהחליט לגרש אותו מאשתו באופן חד צדדי. טענה זו הופרכה על ידי עורך דין שהיה אפוטרופוס של הבעל בדיוני בית הדין הרבני בצפת בין 2012 ל-2014.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?