דו"ח של קרן המטבע הבינלאומית:

אם חרדים וערביות היו עובדים, התל"ג היה גבוה ב-15%

בדו"ח של קרן המטבע הבינלאומית נכתב כי בשתי הקהילות יש רצון לצאת לעבוד ויש להכיר ברצון זה

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים.צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

שיעור התעסוקה של גברים חרדים הוא כ-40% בלבד. שיעור התעסוקה של נשים ערביות הוא כ-20%. אילו התעסוקה, השכר ושיעורי הפריון בקהילות אלה היו דומים לאלה שמאפיינים קבוצות אחרות באוכלוסייה הישראלית, התוצר הישראלי היה גבוה ב-15% לערך מרמתו הנוכחית בכל שנה. מכיוון שקבוצות אלה עתידות לגדול, ובעוד כ-30 שנה הן יהיו כמחצית מהאוכלוסייה, ההשתתפות הדלה שלהן בכוח העבודה היא בעיה בקנה מידה מקרו-כלכלי.

נקודות אלה מודגשות בדו"ח שהגישה משלחת של קרן המטבע הבינלאומית, בראשות פיטר דויל, לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, ולנגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר. ב"TheMarker" מציינים, כי קרן המטבע הבינלאומית תפרסם בסוף מרס את הדו"ח הסופי שלה על כלכלת ישראל לשנת 2011.

מחברי הדו"ח מציינים כי בשתי הקהילות יש רצון לצאת לעבוד. צעדים הכרחיים להכרה ברצון זה כוללים הענקת שירותים בסיסיים של טיפול בילדים ותחבורה באזורים ערביים, הסדרים להכללת גברים חרדים בכוחות הביטחון בדרכים שתומכות

חרדים זקוקים להשכלה ממוקדת למבוגרים, התואמת את צרכיהם

בפוטנציאל ההעסקה והפרודוקטיביות שלהם וצעדים שתכליתם להסיר מכשולים להקמת עסקים בשתי הקהילות.

שתי הקבוצות גם צריכות מענה לדרישות המיוחדות שלהן בתחום החינוך. חרדים, למשל, זקוקים להשכלה ממוקדת למבוגרים, התואמת את צרכיהם. יש לחזק את הזיקה בין ההטבות הסוציאליות שמקבלות שתי הקבוצות, כולל טיפול בילדים, לבין תעסוקה.

כדי לתת מענה לצרכיהן של שתי הקבוצות הוחל בפיתוח כמה יוזמות ממשלתיות, לצד יוזמות פרטיות פעילות רבות. יוזמות אלה כוללות הרחבת מס הכנסה שלילי, הקמת יחידה ייעודית לענייני ערבים במשרד ראש הממשלה והרחבת יחידות החרדים בצה"ל, מציינים מחברי הדו"ח.

לכתבה המלאה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?