חוזר מפלה

אגודות סטודנטים עתרו לבג"ץ נגד אלי ישי

העותרים טוענים כי משרד הפנים ערך תיקון בחוק, המעניק פטור מארנונה לפנימיות של ישיבות, אבל לא למעונות סטודנטים

יור שס ושר הפנים אלי ישי מניח תפילין בקבר רחל ביום המסורתי של העליה לקברה 08112011 צילום אורי לנז פלאש 90.jpgשר הפנים, אלי ישי, מניח תפילין בקבר רחל. צילום: אורי לנז, פלאש 90

בעקבות תיקון חקיקה שערך משרד הפנים, היוצר לכאורה אפליה בין תלמידי ישיבות לסטודנטים, הגישו שמונה אגודות סטודנטים עתירה לבג"ץ נגד שר הפנים, אלי ישי.

תיקון החקיקה נעשה באמצעות פרסום חוזר מנכ"ל. לפי החוזר, אם עד היום נכס שהוגדר "מוסד מתנדב" זכה בפטור מארנונה על פעילות התנדבותית שהתרחשה בו בשעות היום, לאחר השינוי יינתן פטור מארנונה גם למקום שבו יש לינה של חניכים הלומדים ב"מוסד מתנדב". תלמידי ישיבות לנים ב"מוסד מתנדב" וכך הם ייהנו מעתה מפטור מארנונה. יש גם מספר מצומצם של מוסדות רווחה העונים על קריטריון זה. לעומת זאת, מעונות הסטודנטים אינם עונים על קריטריון של "מוסד מתנדב", והם נותרו ללא פטור מארנונה.

עמרי מניב כותב ב-nrg, כי כבר לפני כמה חודשים הצהיר ישי כי בכוונתו לפטור את מעונות האברכים מתשלום ארנונה. סערה ציבורית ותקשורתית גרמה לביטול המהלך. כעת הצליח משרד

תיקון הקריטריונים... הינו בגדר תיקון הנגוע באפליה ושנועד להיטיב עם קבוצה מוגדרת, שאף נמנית על ציבור בוחריו של שר הפנים

הפנים לתקן את החוק באמצעות חוזר המנכ"ל. עלות הפטור שיקבלו הישיבות מסתכמת בעשרות מיליוני שקלים.

בעקבות פרסום חוזר המנכ"ל עתרו לבג"ץ אגודות הסטודנטים באוניברסיטה העברית, באוניברסיטת בר אילן, באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת חיפה. גם אגודות הסטודנטים בכמה מכללות – נתניה, אריאל, דוד ילין ושנקר – חברו לעתירה.

במכתב ששלחו אגודות הסטודנטים באמצעות עורך הדין עמיחי ויינברגר נכתב: "תיקון הקריטריונים באופן שנכסים המשמשים למגורים והשייכים ל'מוסד-מתנדב' יהיו זכאים לפטור מארנונה בעוד שנכסים המשמשים למגורים והשייכים למוסד להשכלה גבוהה לא יהיו זכאים לפטור מארנונה הינו בגדר תיקון הנגוע באפליה ושנועד להיטיב עם קבוצה מוגדרת, שאף נמנית על ציבור בוחריו של שר הפנים".

לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?