עדיפות לפרזיטים

דפני ליף מבינה מיהו אלי ישי

הקריטריונים לחלוקת דירות במחיר מוזל, שקבעו שר השיכון ושר הפנים מש"ס, עושים צחוק מהמאבק נגד מצוקת הדיור, כותב נחמיה שטרסלר

שר הפנים, אלי ישי, בביקור בעיר החרדית אלעד מול צילום אויר של העיר. 02/12/2009. צילום: מרקו פלאש 90.שר הפנים, אלי ישי, בביקור בעיר החרדית אלעד מול צילום אויר של העיר. 02/12/2009. צילום: מרקו פלאש 90.

בעיצומו של המאבק החברתי בקיץ האחרון שיבחה דפני ליף, ממנהיגי המחאה, את שר הפנים, אלי ישי. "הוא יצא גבר", אמרה ליף על ישי, לאחר שזה הבהיר כי הוא מתנגד לדו"ח של הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי בראשותו של פרופ' מנואל טרכטנברג. לזכותה של ליף, כותב נחמיה שטרסלר ב"הארץ", אפשר לומר כי מיד אחר כך היא הודתה: "זו היתה השגיאה הכי גדולה שלי". היום היא מבינה את הטעות שלה טוב יותר מכולם.

ליף, מציין שטרסלר, החלה במאבק החברתי על רקע מצוקת הדיור. עכשיו היא רואה איך ישי ושר השיכון, אריאל אטיאס, עושים ממנה צחוק וקובעים קריטריונים לחלוקת הדירות המסובסדות כך שלה ולחבריה לא יהיה סיכוי לקבל אפילו קיר צדדי במקלחת. אטיאס הבין שזוגות לא יוכלו לקבל סיוע ממשלתי בדיור לפי מספר הילדים. לכן המציא תחליף: ותק בנישואים.

"מדובר בקריטריון מלאכותי שאין בינו ובין תרומה למדינה מאומה. מדובר בקריטריון שכלל לא מוזכר בדו"ח טרכטנברג. אבל אטיאס יודע שהחרדים מתחתנים בגיל צעיר (19 בממוצע) ומשום כך יש להם יתרון גדול ב'ותק'", כותב שטרסלר. לכן נקבע

הקריטריונים של אטיאס שמים את הצדק החברתי ללעג ולקלס... בנושא הדיור, ככל שתתרום פחות כך תקבל יותר

שעל כל שנת נישואים יקבל הזוג שבע נקודות. לעומת זאת, בעבור שירות צבאי של שני בני הזוג, ומילואים, הם יקבלו 30 נקודות.

למרות המלצות טרכטנברג, אטיאס נמנע מלהכניס לנוסחה לקביעת הזכאות את קריטריון "מיצוי כושר ההשתכרות". הקריטריון הזה פוגע בפרזיטים שאינם עובדים ואף מחנכים את בניהם לא לעבוד. "הקריטריונים של אטיאס שמים את הצדק החברתי ללעג ולקלס. כי צדק חברתי פירושו מתאם חיובי בין מה שאתה תורם למדינה לבין מה שאתה מקבל ממנה. אך כאן, בנושא הדיור, ככל שתתרום פחות כך תקבל יותר", כותב שטרסלר.

בנימין נתניהו ויובל שטייניץ הסכימו לעוול האנטי-יהודי והאנטי-ציוני הזה. ראש הממשלה ושר האוצר חושבים שגם הפעם יצליחו לעבוד על הרוב החילוני, אבל הם טועים. "החילונים, שמשרתים בצבא, שעובדים קשה, שמשלמים מסים, שסוחבים על גבם את הפרזיטים, מבינים שגם בנושא הדיור עבדו עליהם. והעוול הזה יבקע שערי שמים ויביא להתפרצות מחודשת של המחאה – בדיוק ברגע הכי לא מתאים לנתניהו ושטייניץ".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?