כושר אישי

מצגר מחלק אישורים לתפקידי רבנים בלי מבחנים

כתבה ב"מעריב": הרב הראשי העניק תעודות כושר ל-13 רבנים, אף שלא עמדו בבחינות הסמכה של הרבנות

הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר בטקס בבית כנסת ישורון בירושלים. 18.07.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הרב הראשי יונה מצגר עם עמיתו, שלמה עמאר, בבית הכנסת ישורון בירושלים. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

בשנים האחרונות העניק הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, תעודות כושר ל-13 רבנים שלא עברו בחינות הסמכה. רבנים אלה יכולים להתמנות לתפקידים כמו רב שכונה או רב מועצה אזורית, אף על פי שלא עמדו בדרישה המקובלת ממי שמבקש הכרה כרב בישראל.

את הטענה הקשה הזאת העלה הרב רפאל מזרחי, מנהל מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות הראשית, במסמך שהעביר ליועץ המשפטי של הרבנות. היועץ המשפטי, עו"ד שמעון אולמן, הודה לרב מזרחי על העלאת העניין לדיון. "אני מסכים כי מן הראוי הוא כי גם רב שכונה יעבור בחינות וגם רבני שכונות ייקבעו לאור פרמטרים ברורים מראש", כתב. אבל אולמן גם ביקש שלא לחטט במעשים שכבר נעשו בעבר בעניין זה.

מזרחי שטח את טענותיו במכתב ששלח לפני כשנתיים ללשכותיהם של שני הרבנים הראשיים. "זה מכבר הינני מתריע בפני כבוד הרבנים הראשיים לישראל על מתן תעודות 'כושר' למי שלא עבר בחינות כלל ואף לא קיים לגביו תיק במחלקת הבחינות", כתב.

בכתבה במוסף השבת של "מעריב" מציין קלמן ליבסקינד כי מדי שנה נדרשים מאות לעבור בחינות קשות כדי לקבל הסמכה מהרבנות. הם עוברים שש בחינות ועליהם לגלות התמצאות מקיפה בתחומים מגוונים: איסור והיתר, שבת ועירובין, נידה

הרב יעקב סודרי והרב יצחק זמל לא עברו ולו מבחן אחד בכתב, אבל קיבלו תעודת כושר של רב אזורי

ומקוואות, שמחות, ברכות ותפילה ועריכת חופה וקידושין. אבל במשך השנים נוצרה נורמה, שעל פיה מאפשרים הרבנים הראשיים לחלק מהמועמדים לקבל הסמכה גם בלי שעברו מבחנים בכתב.

בין ה-13 שקיבלו תעודות כושר מהרב מצגר, בלי שעמדו בבחינות, נמצאים בנו של דיין ותיק, שני בנים של רבנים ירושלמים מוכרים, פעיל בחצרו של אחד מגדולי המקובלים ועוד. חלק מה-13 ניגשו למבחנים ונכשלו, ובכל זאת קיבלו מהרב הראשי להעניק להם את ההסמכה. שניים מהבולטים ברשימה הם הרב יעקב סודרי והרב יצחק זמל. שניהם לא עברו ולו מבחן אחד בכתב, קיבלו תעודת כושר של רב אזורי – דרגה גבוהה מזאת של רב שכונה.

היועץ המשפטי אולמן הדגיש במכתבו לרבנים הראשיים: "מתן כשירויות אלה נתון לסמכותם של הרבנים הראשיים, אבל ברצוני לשוב ולהדגיש... שאין זה ראוי להמשיך בנוהג שהיה בעבר, לפיו כושר לרב שכונה ניתן על ידי הרבנים הראשיים לאור היכרות מידע אישי וללא כל בחינה בכתב או בעל פה".

מלשכתו של הרב מצגר נמסר, בין השאר: "הרב מצגר פעל ברוח הקריטריונים הקיימים כיום. ראוי לציין, כי בהשוואה לרבנים הראשיים שכיהנו בשני העשורים האחרונים, מספר תעודות הכושר שהנפיק כבוד הרב הראשי מצגר הינו הנמוך ביותר".

לכתבה המלאהאיך תוכל לפעול?