ועדה לגברים בלבד

עתירה לבג"ץ: למנות נשים לוועדה למינוי דיינים

חדו"ש וארגוני נשים דורשים להעניק לנשים ייצוג הולם בוועדה

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

ארגונים החברים בקואליציה נגד הדרת נשים עתרו לבג"ץ, בדרישה למנות נשים לוועדה למינוי דיינים. העותרים תובעים מהכנסת, מלשכת עורכי הדין ומהממשלה למנות לפחות ארבע נשים לוועדה למינוי דיינים, כמתחייב מערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומהשאיפה לשוויון בין המינים ולהעדר אפליה.

על העתירה חתומים עמותת מרכז צדק לנשים, שדולת הנשים, ארגון קולך, נרכז רקמן לקידום מעמד האישה באוניברסיטת בר אילן, ארגון מבוי סתום, עמותת ג.ר.נ.י.ת, תנועת ירושלמים וחדו"ש. העותרים מציינים כי לבתי הדין הרבניים יש סמכות שיפוט בלעדית בנוגע לנישואים וגירושים של יהודים בישראל. הוועדה למינוי דיינים מונה עשרה חברים, בהם אף לא אישה אחת. מכיוון שבתי הדין הרבניים דנים בסכסוכים בתוך המשפחה, יש חשיבות לייצוג הולם לנשים בוועדה הממנה את הדיינים.

העותרים מציינים כי העדר הייצוג ההולם מובנה בהרכב הוועדה למינוי דיינים, מכיוון שחברים בה הרבנים הראשיים, דייני בית הדין

הוועדה למינוי דיינים מונה עשרה חברים, בהם אף לא אישה אחת

הרבני הגדול ונציגי המפלגות החרדיות, כולם גברים. הם מדגישים כי אין מניעה הלכתית שאישה תהיה חברה בוועדה למינוי דיינים.

בעתירה מצוין כי לפני כשבועיים הוגשה עתירה דומה על ידי תנועת אמונה. באותה עתירה הוצא צו ביניים, המחייב את הצדדים להציג לבית המשפט את עמדתם בסוגיית הייצוג ההולם לנשים בוועדה למינוי דיינים. העתירה וצו הביניים עוררו סערה. הרב הראשי יונה מצגר, כפי שדיווח אתר "כיפה", טען כי בית הדין הרבנים הגדול אינו מתפקד בגלל העתירות שהגישו ארגוני הנשים.

בכנס דיינים אמר מצגר, כי העתירות הביאו את בית הדין הרבני הגדול ל"מצב הגרוע בתולדותיו אי פעם". עו"ד בתיה כהנא-דרור, מנכ"לית ארגון הנשים הדתיות "מבוי סתום", אמרה בתגובה כי הסיבה לעיכובים המתמשכים במינוי דיינים היא השתלטות המגזר החרדי על הוועדה למינוי דיינים.

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?