משתלם להיות רב

האוצר מתכנן להעלות את שכר רבני הערים באלפי שקלים

מנכ"ל חדו"ש: זה הזמן לבטל את תפקיד רבני השכונות והערים, שרוב הציבור המתגורר בהן אינו נזקק לשירותיהם

שר האוצר, יובל שטייניץ, מהליכוד בשיחה עם יו''ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני, מדגל התורה בשעת הצבעה על חוק ההסדרים. צילום: 15.07.09 אביר סולטן, פלאש 90שר האוצר, יובל שטייניץ, עם יו''ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

הקבינט החברתי־כלכלי בראשות שר האוצר, יובל שטייניץ, מתבקש לאשר הצעה להעלות משמעותית את שכרם של רבני הערים. תומר אביטל פרסם ב"כלכליסט", כי ההצעה להעלות את שכר הרבנים גובשה על ידי השר לשירותי דת, יעקב מרגי, בתיאום עם שר האוצר. אם ההצעה תאושר, שכר הרבנים יזנק באלפי שקלים החל במרס 2012.

בתגובה להחלטה להעלות את משכורתם של רבני הערים והשכונות אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "מדובר בהגדלה שערורייתית של חגיגת המשכורות למקורבי המפלגות החרדיות על חשבון קופת משלמי המסים. נראה אם כן שתפקידו של השר לשירותי דת מרגי אינו רק למנות את בני משפחת יוסף ומשפחות בכירים אחרים בש"ס לתפקידי רבנות, כפי שנחשף לפני שבוע, אלא גם לספק להם משכורות גבוהות על חשבון הציבור. זה הזמן לבטל את תפקיד רבני השכונות והערים שרוב הציבור המתגורר בהן אינו נזקק לשירותיהם, והעסקתם המיותרת היא בעיקר לצורך חלוקת ג'ובים למקורבים וטובות הנאה של המפלגות הדתיות. כן יש להקטין באופן משמעותי את מספר הרבנים המקבלים משכורת מקופת המדינה, ולהקפיד על בחירת רבנים התואמים את זהותה של ישראל כמדינה דמוקרטית". רגב קרא לאנשי ישראל ביתנו ועצמאות בממשלה להטיל וטו על ההחלטה השערורייתית, שאחרת תכתים אותן לקראת הבחירות.

שכרו של רב המכהן בעיר המונה 100-50 אלף תושבים יזנק בכ־12 אלף שקל

ההצעה תחול על רבני הערים שנבחרו לתפקידם החל מ-1 בינואר 2006. שכר של רב עיר שבה מעל 250 אלף תושבים יעלה ב-10,000 שקל. שכרו של רב המכהן בעיר המונה 100-50 אלף תושבים יזנק בכ־12 אלף שקל.

ב־2005 הפחיתה הממשלה את שכר הרבנים, כדי להקל על קופת העיריות, המדינה והמועצות הדתיות. עתה מתכננים בממשלה להעלותו מחדש. מספר רבני הערים נאמד ב־120 איש. עלות התוספת בשכרם מוערכת במיליוני שקלים בשנה, והיא תשולם דרך מסי העירייה ודרך מסי המדינה. את שכר הרבנים משלמות המועצות הדתית – גוף המתוקצב על ידי המדינה והרשויות המקומיות.

בקואליציית הארגונים החברתיים "שותפות שראקה" קראו לא להכליל בהעלאת השכר רבנים שקראו לא להשכיר דירות לערבים. "אנו מזועזעים מהאפשרות כי שכרו של הרב הראשי של צפת יעלה ותנאי עבודתו יוטבו, בהתחשב בעובדה שהוא מחזיק עדיין במשרתו על אף שקרא לא להכשיר דירות לערבים בצפת", אמרו בקואליציה.

אלון נוריאל, יועץ התקשורת של השר מרגי, מסר: "האוצר בהחלטתו מתקן עיוות חקיקתי שבו קוצץ שכר הרבנים החדשים ב-75%. התיקון יחול על שישה רבנים בלבד".

לידיעה על העלאת שכר הרבנים

 לתגובות על המהלךאיך תוכל לפעול?