בחירות מדירות

בכנסת אין תמיכה בפסילת רשימות שאין בהן ייצוג לנשים

אתר "מגפון" בדק את עמדתן של סיעות בכנסת בנוגע לשוויון לנשים בבחירות. רוב הסיעות אינן תומכות בפסילת רשימות שאינן כוללות נשים. ש"ס ויהדות התורה לא השיבו לשאלות

ח'':כ ד''ר רחל אדטו (מימין) עם יו''ר האופוזיציה ח''כ ציפי לבני בכנס מטה הנשים של קדימה. 26.11.2009. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה. Flickrח''כ ד''ר רחל אדטו (מימין) ויו''ר האופוזיציה ח''כ ציפי לבני בכנס של מטה הנשים בקדימה. אישה אחת בכל עשירייה. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה. Flickr

מהי עמדתן של המפלגות בנוגע לייצוג נשים ברשימות המועמדים לכנסת? צבי זינגר ואורי קציר מאתר "מגפון" פנו בעניין זה לנציגים מכל הסיעות בכנסת. לדבריהם, המפלגות שהשיבו לשאלות מסתפקות בתשלום מס שפתיים, אבל אינן מסכימות לכפיית ייצוג שוויוני לנשים על רשימות שיתמודדו בעתיד בבחירות.

המפלגות נשאלו מה תהיה עמדתן, אם תועלה הצעת חוק שתחייב רשימות המתמודדות לכנסת לשלב נשים במקומות ריאליים; ומה תהיה עמדתן לגבי פסילת רשימה שאינה מוכנה לשלב נשים במקום ריאלי. רוב המפלגות אינן מסכימות לפסילת רשימות בגלל סירוב להעניק לנשים ייצוג שוויוני. גם אלה שתומכות בייצוג שוויוני ברשימות בבחירות מסתפקות בהטלת סנקציה כספית על מפלגה שתימנע משריון מקומות ריאליים לנשים ברשימתה.

מבין חברי הכנסת החרדים, רק חיים אמסלם מסיעת עם שלם הסכים לענות על השאלות. אמסלם אמר כמה פעמים, כי ברשימתו תוצב אישה במקום ריאלי. עם זאת, בתשובה לשאלות אמר: "איני חושב שנכון לכפות על מפלגות לשבץ אישה במקום ריאלי ברשימתן לכנסת. לכאורה זה נעשה כדי להגביר את הדמוקרטיה ואת השתתפות הנשים בעשייה הפוליטית, אך באותה עת אנו עלולים למצוא את עצמנו מדירים מן המשחק הפוליטי קהל גדול הבא מאוכלוסיות החרדים והערבים".

דובר קדימה מסר: "ברשימת קדימה לכנסת, בהנהגת ציפי לבני, יש הבטחת ייצוג לנשים כך שתהיה לפחות אישה אחת בכל עשירייה ללא קשר ישיר לבחירת הבוחרים הכללית". ח"כ רוברט אילטוב, יו"ר סיעת ישראל ביתנו: "ישראל ביתנו היא הסיעה שבאופן יחסי יש בה הכי הרבה נשים – אחת מכל שלושה ח"כים. הנשים מחזיקות במספר עמדות מפתח בתוך המפלגה והסיעה...

אמסלם: איני חושב שנכון לכפות על מפלגות לשבץ אישה במקום ריאלי ברשימתן לכנסת... אנו עלולים למצוא את עצמנו מדירים מן המשחק הפוליטי קהל גדול הבא מאוכלוסיות החרדים והערבים

אנו רואים באופן ברור את קידום הנשים והשוויון ככלל כאחת האג'נדות של ישראל ביתנו, ללא שום קשר לחקיקה זו או אחרת".

הראל כהן, דובר האיחוד הלאומי: "הלגיטימיות של שילוב נשים איננה מצריכה כפייה באמצעות חתימה. נבחרי ציבור צריכים להיות המתאימים ביותר ולא לפי מגדר". יו"ר סיעת העצמאות, ח"כ עינת וילף, הזכירה שהגישה (ביחד עם ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד) הצעת חוק הקובעת כי סיעות בכנסת שבהן למעלה מ-35% נשים יזכו לתוספת למימון מפלגות. לדבריה, הצעת חוק זאת נחסמה על ידי ש"ס.

ח"כ זהבה גלאון ממרצ תומכת בחקיקת חוקים למתן תמריץ כספי, באמצעות מימון המפלגות, לרשימות שיש בהן נשים. "זאת נראית לי הדרך המתאימה לעודד ייצוג נשים", אמרה. סאמר סוויד, דוברו של ח"כ חנא סוויד מחד"ש: "עקרונית, חד"ש תתמוך בכל צעד שעניינו תמיכה בנשים ובכל צעד שיוביל לשוויון מלא של נשים בכל תחומי החיים". ח"כ ג'מאל זחאלקה מבל"ד: "בתקנון שלנו יש חובה לשריין מקום לאישה בתוך כל קבוצה של שלושה מועמדים. כך גם שובצה חנין זועבי ברשימה לכנסת". ח"כ אחמד טיבי, רע"מ-תע"ל: "אנו מאמינים ביכולות של נשים בפוליטיקה בכלל ללא צורך בשריון, אבל מאחר שזה לא תמיד קורה – אנו נאלצים לעתים לשריין מקומות לנשים וזה מקובל עלינו בהחלט".

זינגר וקציר מציינים כי יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ זאב אלקין, לא השיב לשאלות וכך עשו גם ש"ס, יהדות התורה והבית היהודי. באופן מפתיע, גם יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', לא הגיבה על השאלות.

לכתבה ב"מגפון"איך תוכל לפעול?