בחסות האדישות

חילונים, הקימו מפלגה

אם לא תוקם בהקדם מפלגה דמוית שינוי, שתיאבק במחנה הדתי-הפשיסטי, לחילונים לא תיוותר ברירה אלא לעזוב את המדינה, כותב רוני בריזון ב-ynet

הפגנה למען ירושלים חופשית בכיכר ספרא, 13.06.2009. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הפגנה למען ירושלים חופשית בכיכר ספרא. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

יו"ר קדימה, ציפי לבני, צדקה כשאמרה בראיונות שהעניקה בסוף השבוע כי ישראל עומדת לפני שלוש בעיות קיומיות: המדינית-ביטחונית, הכלכלית-חברתית והדתית-תרבותית. לדברי רוני בריזון, שלוש הבעיות הן בעצם שלוש הצלעות של בעיה אחת: איך תיראה ישראל בעתיד ומי יעצב את אופיה הלאומי?

במאמר ב-ynet כותב בריזון כי את התשובה אפשר למצוא בדו"חות של גופים מקצועיים כמו בנק ישראל, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומכוני מחקר. בריזון, בעבר חבר כנסת מטעם שינוי, כותב כי החילונים לא קוראים את הדו"חות. הם עסוקים בעצמכם ובינתיים גונבים להם את המדינה.

"על המדינה משתלט, בכוח האידיאולוגיה והדמוגרפיה שלו ובחסות האדישות הכללית שלנו, מחנה המורכב משלוש קבוצות אוכלוסייה: האורתודוקסיה החרדית, הלאומנות הדתית והמסורתיות הימנית-דתית. זה מחנה משותף אידיאולוגית, דתי פונדמנטליסטי, בז לדמוקרטיה ולזכויות הפרט, מפלה נשים, שונא חילונים ('רשעים' בלשון ההלכה) ומתעב כל מי שאיננו יהודי".

בריזון מציין כי על פי כל הנתונים, המחנה הזה מונה היום כרבע מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת (גילאי 20 ומעלה) בישראל. "כמעט 50 אחוזים מהילדים ומבני הנוער היהודים בישראל שייכים היום למחנה האורתו-פשיסטי הזה ומתחנכים במוסדותיו וברוחו". בריזון מסביר כי אין לראות בביטוי "אורתו-פשיסט" כינוי גנאי, אלא תיאור עובדתי של השקפות אותו מחנה:

בעוד שנים לא רבות, בין 2030 ל-2040, יהיו הציונות והדמוקרטיה במיעוט דמוגרפי

עירוב של השקפת עולם דתית-קיצונית עם השקפת עולם דתית-פשיסטית, הרואה במדינת ישראל עצמה מנגנון של קדושה מיוחדת.

הוא מציין כי בעוד שנים לא רבות, בין 2030 ל-2040, יהיו הציונות והדמוקרטיה במיעוט דמוגרפי. רוב אזרחי ישראל יהיו לא ציונים, או לא דמוקרטים, או שניהם. "היום 30% מהתלמידים במוסדות החינוך היהודיים בישראל הם חרדים, בעוד החרדים הבוגרים מהווים רק כ-9% מהאוכלוסיה היהודית הבוגרת. העובדות כבר נולדות בשטח", כותב בריזון.

איך תתפקד מדינה שכזו? אילו חוקים תחוקק, איך ייראה המרחב הציבורי, למה תחנך מערכת החינוך, איך יישמרו חירויות הפרט ומי יישא את מי על גבו לנצח? הוא שואל. כדי למנוע את ההתפתחות הזאת הוא קורא לחילונים להתחיל להיאבק כבר עכשיו. "עזבו את המפלגות הקיימות, כולן עסוקות במה שאינן יכולות לשנות ומזניחות לחלוטין את החשוב מכל: דמותה העתידית של המדינה. הקימו, מהר, מפלגה דמויית שינוי זצ"ל ושימו בראשה את החכם הכי רשע שתוכלו למצוא".

אם החילונים לא יתחילו להילחם, אפשר לקבוע בוודאות כי הם יאבדו את המדינה שלהם. "התחילו להילחם, כי האלטרנטיבה היחידה היא דרכון זר, כרטיס טיסה והתקווה שתדעו מתי הזמן לחתוך", הוא מסכם.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?