די לאפליה

חוק טל צריך לעבור מן העולם

הממשלה צריכה לומר דברים ברורים בעד השוויון בנשיאה בנטל, כותב צבי זינגר באתר מגפון

מסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטלמסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטל

ייתכן שהדברים שאמר שר הפנים, אלא ישי, על הסיבות לתוצאות העגומות של מלחמת לבנון השנייה – "צה"ל נכשל במלחמת לבנון השנייה, כיוון שהחיילים לא התפללו ולא נשאו את עיניהם לאלוהים כמו במלחמת ששת הימים" – תרמו להלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדחות את הדיון בממשלה על הארכת תוקפו של חוק טל.

לדעת העיתונאי צבי זינגר, אם היו עוד שרים שעדיין התלבטו אם להאריך את תוקף החוק, חלקם השתכנעו להתנגד להצעה בעקבות הדברים. ישי ומפלגתו, ש"ס, כמו יהדות התורה, מגינים זה עשרות שנים על מסורת האפליה בין דם לדם. לדברי זינגר, האבסורד שעל פיו צעירים חרדים, ש"תורתם אומנותם", "נהרגו (רק) באוהלה של תורה" – השתרש עמוק בחברה הישראלית.

"אבל, בעניין הזה קשה לבוא בטענות רק אל המפלגות החרדיות. כל עילת קיומן היא ביצור מעמדן הסקטוריאלי והשגת הטבות לציבור שאותו הן מייצגות. מי שאשם בכך, לא פחות – ואולי אף יותר – הם הפוליטיקאים החילונים". הפוליטיקאים האלה הקריבו את ערכי השוויון בין אדם לאדם ובין דם לדם בעבור הישרדות בשלטון.

בג"ץ, מצדו, התחמק מהכרעה אמיצה והחמיץ את ההזדמנות להפסיק את האפליה בין דם לדם. במקום לפסוק בסוגיה,

אברכי המשי צריכים לתת את חלקם למדינה. ואם לא בשירות צבאי, אז לפחות בשירות אזרחי מלא

בג"ץ גילגל את תפוח האדמה הלוהט בחזרה לחיקם של הפוליטיקאים. כך נולד חוק טל והרצון להתגייס לצבא נשחק גם בקרב קבוצה הולכת וגדלה של חילונים. הבושה שעוררה פעם ההשתמטות משירות בצה"ל אבדה. "מי שזורע השתמטות חרדים – קוצר סרבנות שמאלנים", אמר פעם מישהו.

עכשיו לא רק השמאלנים משתמטים. הסרבנות פשתה גם בימין הלאומי. בחלק מהישיבות הועברה לאחרונה עצומה, שבה איימו התלמידים להשתמט אם יכריחו אותם לשמוע שירת נשים. יש גם אלפים שהולכים לקב"ן כדי לא לשרת בצבא, כותב זינגר. צה"ל הפך לצבא חצי העם וקציני מילואים מוחקים את עברם הצבאי, כדי שלא יפוטרו מעבודתם.

במצב זה, מוסיף זינגר, דרושה ממשלה שתחזיר לשירות הצבאי את כבודו. הכנסת עשתה כמה צעדים בכיוון זה, אישרה את הכפלת מענקי השחרור מצה"ל ומהשירות האזרחי ואסרה על אפליה של אנשי מילואים בלשכות תעסוקה. "אין די בכך", כותב זינגר. "לממשלה צריכה להיות אמירה ברורה מאוד של שוויון בנשיאה בנטל – ולצורך זה צריך חוק טל לעבור מן העולם. אברכי המשי צריכים לתת את חלקם למדינה. ואם לא בשירות צבאי, אז לפחות בשירות אזרחי מלא, של שלוש שנים, בלי שטיקים וטריקים".

 למאמר המלאאיך תוכל לפעול?