המעקב הסודי

חברות חקירה פרטיות יערכו מעקבים בישיבות

משרד החינוך שוכר חוקרים פרטיים, כדי לבחון אם ישיבות המקבלות מימון מהמדינה מדווחות אמת

מסדרונות של ישיבה בירושלים, 14.04.2001. צילום: נתי שוחט, פלאש 90ישיבה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

משרד החינוך שוכר חברות חקירות פרטיות, כדי לבצע מעקבים חשאיים על ישיבות. המשרד פרסם לפני כחודש מכרז להעסקת חברת חקירות פרטית, שתבצע כ-700 מעקבים אחר ישיבות וכוללים מתוקצבים, וגם אחר אברכים הזוכים למלגות לימודים והורים לילדי גן הזוכים למלגות בהתאם למצבם הכלכלי.

עמרי מניב כותב ב-nrg כי מקור במשרד החינוך טוען ששר החינוך, גדעון סער, היה מעורב בהחלטה לבצע מעקבים אחר ישיבות. המקורב לשר טוען, מנגד, שסער לא היה מעורב בהחלטה. על הליך הבקרה של ישיבות וכוללים המקבלים מימון מהמדינה ממונה אגף החשב הכללי במשרד האוצר.

פקחים מטעם האוצר מגיעים למוסדות החרדיים ומבצעים בקרה גלויה, הכוללת ספירה של התלמידים, התאמת זהותם לרשומות ובחינת אופי הפעילות במקום. הפיקוח הוחמר לאחר חשיפה של כמה הונאות בשנים האחרונות. ביולי האחרון חשף העיתונאי בן כספית ב"מעריב" כי שני פקחים של משרד האוצר הגיעו

בכיר בישיבות החרדיות: אני לא מכיר חקירות פרטיות של ישיבות. אם זה נכון, מדובר בתקדים מסוכן. נמחה בצורה חריפה

לביקורת פתע בישיבת "בית שמעיה" בבני ברק ודרשו לנעול את הדלת, להפסיק את השיעור שהתקיים באותה שעה ולספור את התלמידים שנכחו בו. בעקבות המהומה שעוררה הפרשה הופסקה הביקורת בישיבות.

במשרד החינוך החליטו על המעקב בישיבות ללא ידיעת משרד האוצר. החקירות יתבצעו במוסדות תורניים על-תיכוניים המאוגדים כעמותות – כוללים לאברכים, ישיבות גבוהות, ישיבות הסדר, מדרשות לבנות ומוסדות תורניים המשלבים לימודים אקדמיים.

בכיר בישיבות החרדיות אומר: "משרד החינוך לא אמור לבצע ביקורות. אופי הבקרה הגלויה נמצא בדיונים מול משרד האוצר. אני לא מכיר חקירות פרטיות של ישיבות. אם זה נכון, מדובר בתקדים מסוכן. אנחנו נמחה בצורה חריפה. באופן לא מפתיע מוסדות חינוך ותרבות לא חרדיים, שבהם ידוע שיש חריגות גדולות מאוד ומשכורות מנופחות, אינם זוכים לבקרות כאלה".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?